Układy stosowane w zabudowie busów

Przestrzeń pasażerska w busie może być zaaranżowana w rozmaity sposób. W trakcie jej projektowania zazwyczaj bierze się pod uwagę indywidualne potrzeby oraz wymagania klientów dotyczące wygody podróżowania. Na specyfikę wykorzystanej zabudowy busów do przewozu osób wpływają także wielkość pojazdu oraz jego przeznaczenie do jazdy na krótkich bądź długich trasach. Warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze układy zabudowy tych aut.
Najpopularniejsze zabudowy busów – klasyfikacja
Wewnątrz pojazdów służących do transportu ludzi najczęściej wykorzystuje się zabudowę osobową. Jej charakterystyczną cechą są dodatkowe miejsca siedzące umieszczone na stałe. Dzięki temu jednorazowo samochód może przewozić nawet dziewięć osób razem z kierowcą.
Do przewozu większej liczby pasażerów najlepiej nadają się busy z zabudową autobusową. Są to odpowiednio długie pojazdy wyposażone w przednie i tylne drzwi oraz stopień ułatwiający wsiadanie i wysiadanie.
Jeśli dany pojazd ma być wykorzystywany do przetransportowywania osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, musi on być odpowiednio przystosowany do tego celu. W takim przypadku w jego wnętrzu specjaliści pracujący w takich firmach, jak „BASTER” Tapicerstwo Import-Export zwykle instalują specjalistyczną zabudowę, zaopatrzoną w wygodne windy, najazdy, jak również szyny podłogowe. Wszystkie elementy wyposażenia wspomnianej zabudowy muszą dysponować stosownymi certyfikatami, na których mocy urządzenia te zostały dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej.
Innym typem zabudowy w busie jest model brygadowy. Stosuje się go głównie w pojazdach przeznaczonych do transportu ekip pracowniczych wraz z niezbędnym przy wykonywaniu określonych robót sprzętem. Busy takie mogą przewozić maksymalnie 7 osób razem z kierowcą. Ich charakterystyczną cechą jest wyraźne oddzielenie kabiny pasażerskiej od części transportowej.
Układy wykorzystywane w busach pasażerskich
W busach pasażerskich najczęściej wykorzystuje się zabudowę osobową z 6 lub 9 dodatkowymi miejscami do siedzenia. W takich pojazdach podłogi zazwyczaj pokryte są warstwą antypoślizgową. W przedziale osobowym umieszcza się przyciemnione szyby. Na ścianach bocznych wykonuje się natomiast pełną tapicerkę. Cechą charakterystyczną takiej zabudowy busów jest też odpowiednio ocieplona oraz wygłuszona część pasażerska. Nad siedzeniami montowane są półki na bagaż podręczny. Tapicerka sufitu na całej długości wyposażona jest w punktowe oświetlenie, świetnie sprawdzające się w trakcie jazdy po zmroku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krzysztof Zarzecki Usługi transportowe
Transport specjalistyczny
woj. śląskie41-605 Świętochłowice, Imieli 16
-
Diesel Expert Jarosław Krzemień
Samochody - regeneracja podzespołów
woj. małopolskie32-104 Posądza 113