Średnie koszty napędzania samochodu paliwem gazowym
Paliwo gazowe szybko stało się alternatywą dla paliw płynnych, głównie ze względu na o wiele niższą cenę przy podobnych osiągach silnika. W rzeczy samej, używając gazu można sporo oszczędzić, a średnie koszty napędzania nim samochodu są przynajmniej o połowę mniejsze. Od czego zależy koszt napędzania samochodu gazem?
Eco-driving
Różnica w cenie benzyny i gazu „na gazie” jest tak duża, że nawet przy niesprzyjających warunkach finansowo będziemy in plus. Jednak jeśli mamy taką możliwość, warto wykorzystać fakt zamontowania instalacji gazowej jeszcze lepiej. Oczywiście, jeśli bardzo dużo jeździmy i robimy rocznie dziesiątki lub nawet setki tysięcy kilometrów, to instalacja zwróci się nam bardzo szybko. Ale jeśli jeździmy tylko z i do pracy, to przy zachowaniu pewnych nawyków i czynności przyspieszymy zwrot finansowy naszej instalacji. Jednym z takich nawyków jest eco-driving. Początkowo uznawano to za modę i fanaberię fanatyków motoryzacji, jednak szybko się okazało, że jest to coś więcej, niż tylko marketing – wprowadzenie zasad eco-drivingu do codziennej jazdy skutkuje znacznym obniżeniem kosztów spalania, często nawet o 30%. Dodatkowym „skutkiem ubocznym” eco-drivingu jest też mniejsze zużycie części i podzespołów samochodu. Jeżeli więc kierujemy ekonomicznie – od naszego średniego spalania możemy umownie odliczyć 25-30% zapotrzebowania na paliwo.
Jakość instalacji
Sam sposób jeżdżenia to oczywiście nie wszystko. Równie ważne – o ile nawet nie ważniejsze – jest zainwestowanie w instalację gazową dobrej jakości i regularne jej kalibrowanie. Jeżeli oszczędzimy na samej instalacji, może się okazać, że jest mało wydajna i jej zapotrzebowanie na paliwo będzie wyższe, niż gdybyśmy lali benzynę lub olej napędowy. A wtedy, pomimo niższej ceny samego gazu, oszczędność jest o wiele mniejsza, ponieważ musimy wlać go więcej. Po dłuższym okresie może się wręcz okazać, że wliczając ewentualne naprawy lub wymianę części instalacji, koszty napędzania naszego samochodu są takie same jak w przypadku benzyny – a dodatkowo tracimy czas i nerwy na jeżdżenie do mechanika. Warto więc podejść do założenia instalacji gazowej kompleksowo i uwzględnić nie tylko cenę samego paliwa, ale również wszystkie te wyżej wspomniane czynniki. Koniecznie należy również założyć instalację od sprawdzonego dystrybutora, np. firmy AutoGaz Śląsk. Nie oszczędzajmy też na jej jakości i kosztach kalibracji – ponieważ może się okazać, że i na nas sprawdzi się powiedzenie, że „skąpy płaci podwójnie”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana