Strona dostępna dla osób pełnoletnich
Czy masz ukończone 18 lat?
Słodki Pilsvar Miód–Malina. Swobodnie dojrzewający, niefiltrowany napój
Piwo jest znane od setek lat i przez ten okres technologia jego wytwarzania była wiele razy udoskonalana i modyfikowana. Podstawowe działania są nadal niezmienne, gdyż przy wytwarzaniu piwa prowadzi się fermentację alkoholową słodu browarnego z chmielem. Obecnie uzyskuje się natomiast wiele rodzajów piwa: jasne, ciemne, filtrowane lub niefiltrowane, smakowe, albo klasyczne. W związku z tym każdy może znaleźć takie, które odpowiada jego preferencjom smakowym. Osoby nieprzepadające za cierpkim smakiem, pokochają słodkiego Pilsvara o smaku miodowo – malinowym.
Wyjątkowe walory smakowe
Chociaż przeważnie smak piwa kojarzony jest z gorzką goryczką, coraz częściej browary wprowadzają do oferty trunki wzbogacone o słodkie, owocowe dodatki. Powstaje wtedy wielopoziomowa kompozycja smaków, w której piwne nuty łączą się z alternatywnymi, słodkimi smakami.
Przeczytaj również: Jak wygląda produkcja piwa rzemieślniczego?
Specjalista z Browaru Regionalnego Pilsweizer mówi: Przykładem nietuzinkowego smakowego połączenia jest piwo rzemieślnicze Pilsvar Miód – Malina. Dzięki dodatkowi słodkiego i aromatycznego miodu i soku z dojrzałych malin piwo docenią również kobiety oraz wszyscy, którzy preferują napoje słodkie. Miód i malina wpływają nie tylko na bogactwo smaków, ale też aromatów tego piwa, co wyróżnia go na tle innych napojów w swojej kategorii.
Piwo niefiltrowane i dojrzewające
Nie jest tajemnicą, że umiarkowane picie piwa ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przyspiesza proces trawienia węglowodanów i tłuszczów, ma dobry wpływ na pracę układu odpornościowego i nerwowego, a także przyczynia się do redukcji stresu i ułatwia zrelaksowanie się.
Jedną z największych zalet piwa Pilsvar Miód – Malina, która również wpływa na smak, jest brak filtracji trunku. Niefiltrowane trunki są bowiem najkorzystniejsze dla zdrowia człowieka. Posiadają osad drożdżowy, który jest źródłem obfitującym w witaminy z grupy B.
Co ciekawe, nie tylko wina są określane mianem dojrzewających, ale piwa również, chociaż częściej używa się sformułowania: piwa leżakujące. Do tej grupy wpisuje się również rzemieślniczy Pilsvar Miód – Malina. Podczas kilkunastodniowego, a nawet kilkuletniego leżakowania, wszystkie smaki i aromaty napoju przenikają i wiążą się. W rezultacie otrzymuje się trunek idealnie spójny pod względem smaku i zapachu.
Piwo, które nie dostanie odpowiedniej ilości czasu na dojrzewanie, nie wytworzy cennego bukietu. Jego smaki nie utworzą wtedy pełnej harmonii, czego nie można zamaskować żadnymi metodami technologicznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana