Samochód nie odpala. Co robić w takiej sytuacji?
Problemy z uruchomieniem silnika samochodu mogą mieć różne źródła. Często ich przyczyny okazują się niezwykle błahe, a kierowca może samodzielnie je zażegnać. Niekiedy odpowiedzialne za nie są nagłe zmiany temperatury, wpływające na działanie niektórych układów samochodu lub jakość paliwa. Wielu problemów można jednak uniknąć, poddając samochód regularnym przeglądom technicznym i zachowując zasady odpowiedniego utrzymania pojazdu.
Nienaładowany akumulator
Często za problemy z rozruchem odpowiedzialny jest nienaładowany akumulator. Zdarza się, że kierowca przez nieuwagę pozostawi na długi czas włączone światła lub radio. W takich przypadkach należy znaleźć zewnętrzne źródło energii np. dedykowany booster lub inny samochód, aby uzupełnić energię w akumulatorze. Jednak co w przypadku, jeżeli wiemy, że wszystkie urządzenia elektryczne w samochodzie były wyłączone, a akumulator jest odpowiednio naładowany? Mechanicy serwisu TKT Autogaz sugerują, że problem może być spowodowany przez poluzowane klemy akumulatora, które wystarczy dokręcić, aby zaczął on zasilać układy.
Niewystarczający poziom paliwa
Innym czynnikiem, który powoduje problemy z rozruchem silnika, jest długi czas korzystania z rezerw paliwa lub dolewanie jego śladowych ilości. Czasami przyczynia się do tego również parkowanie auta na wzniesieniu lub nierównej powierzchni, co utrudnia pobieranie paliwa przez pompę. Oczywistym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest jego uzupełnienie z kanistra. Jeżeli jednak poziom paliwa jest odpowiedni, warto przyjrzeć się pracy pompy. Problemy z pobieraniem paliwa mogą pojawić się także w przypadku zanieczyszczonego filtra lub uszkodzonych przewodów transportujących.
Awaria układu zapłonowego
Utrzymanie układu zapłonowego w odpowiednim stanie wymaga regularnych przeglądów technicznych. Wynika to przede wszystkim z tego, że wiele jego elementów podlega naturalnej eksploatacji i nie można ich naprawić, a jedynie wymienić. Należą do nich m.in. cewki i świece zapłonowe czy kopułki aparatu zapłonowego. Próby ich samodzielnego wymieniania czy zakupu części z demontażu mija się z celem i jest szkodliwe dla stanu technicznego pojazdu. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług doświadczonych specjalistów, którzy korzystając z diagnostyki OBD2, będą w stanie trafnie określić przyczyny awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana