Rozwód, a opieka nad dzieckiem

Spis treści
- Porozumienie pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami
- Jak wypracować porozumienie będąc w konflikcie?
- Jak sąd rozstrzyga kwestie dotyczące opieki nad dzieckiem?
Sąd, wydając wyrok rozwodowy, ma obowiązek rozstrzygnięcia kwestii dotyczących władzy rodzicielskiej sprawowanej nad małoletnim dzieckiem. Ustala również miejsce zamieszkania dziecka oraz to, w jaki sposób będą wyglądały kontakty rodziców z dzieckiem. W jaki sposób sąd orzeka o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej?
Porozumienie pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami
Wyrok, który będzie satysfakcjonujący dla obojga rozwodzących się małżonków można wypracować już na drodze przedsądowej. Choć rodzice nie są do tego zobowiązani, mogą sporządzić pisemne porozumienie, w którym zawierają wszystkie kwestie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, miejsca stałego pobytu dziecka oraz kontaktów z dzieckiem. Jak wyjaśnia kancelaria KPC, wypracowanie porozumienia sprawi, że proces rozwodowy przebiegnie sprawniej, a sąd jedynie zbada, czy model współpracy w opiece nad małoletnim dzieckiem zaproponowany przez rodziców jest zgody z dobrem dziecka. Co oznacza dobro dziecka? Sąd upewni się, że warunki porozumienia między rozwodzącymi się małżonkami zaspokajają w pełny sposób podstawowe potrzeby dziecka, w tym materialne i niematerialne.
Przeczytaj również: Jakie są konsekwencje prawne rozwodu i jak adwokat rodzinny może Cię wspierać?
Jak wypracować porozumienie będąc w konflikcie?
Sprawom rozwodowym towarzyszy wiele emocji, często trudnych do zniesienia. Z tego powodu rozwiązywanie konfliktów i podejmowanie racjonalnych decyzji może wymagać pomocy osoby bezstronnej, która nie jest zaangażowana emocjonalnie w sytuację rozwodzących się małżonków. W takiej sytuacji, mając na uwadze dobro małoletnich dzieci, warto zdecydować się na pomoc mediatora, który wesprze w wypracowaniu porozumienia.
Przeczytaj również: Jak wygląda opieka nad dziećmi po rozwodzie?
Jak sąd rozstrzyga kwestie dotyczące opieki nad dzieckiem?
Opieka nad dzieckiem nie jest terminem prawniczym, ale w pełni określa kwestie rozstrzygane podczas rozwodu, mające związek z małoletnim dzieckiem. Dotyczą one sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem i miejsca jego zamieszkania. Wyrokiem sądu może być jedno z kilku możliwych rozstrzygnięć. Sąd może powierzyć pełnię władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom przy ustaleniu miejsca zamieszkania przy jednym z nich, ograniczyć władzę rodzicielską jednego z rodziców lub pozbawić władzy rodzicielskiej i podejmowania decyzji o istotnych sprawach dziecka. Sąd orzeka wyrok na podstawie oceny relacji pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami, kierując się przede wszystkim dobrem dziecka. Jeśli są w konflikcie, może uznać, że powierzenie pełnej władzy tylko jednemu z rodziców będzie sprzyjało dobru dziecka.
Przeczytaj również: Czy ojciec po rozwodzie może mieć pełną opiekę nad dzieckiem?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Monika Kołodzińska–Listwan Notariusz
Notariusze
woj. mazowieckie01-824 Warszawa, Przybyszewskiego 48/54 lok. 2
-
Adamis Biuro Usług Księgowych
Rachunkowość - usługi
woj. lubuskie66-400 Gorzów Wielkopolski, Walczaka 12D lok. 11