Rola badań jakości betonu na budowie i w zakładzie produkcji

Materiały i wyroby budowlane, stanowiące podstawowy budulec domów, w których mieszkamy, oraz dróg, po których jeździmy, muszą spełniać pewne standardy. Dzięki kompleksowym badaniom możemy zyskać pewność, że materiały dopuszczone do obrotu mają właściwości, o jakich przekonuje producent. Beton jest powszechnie stosowanym materiałem, który często stanowi główny trzon konstrukcji, a co za tym idzie decyduje o jej bezpieczeństwie.
Co to jest beton i jakie jego parametry są ważne?
Pod słowem „beton” kryje się tak naprawdę wiele różnych pojęć. Nie jest tylko mieszaniną spoiwa (cement), wypełniacza (kruszywo), wody czy dodatków i domieszek. Bazowe składniki są zwykle podobne, ale ich kombinacje pozwalają na tworzenie konstrukcji czy wyrobów o różnych właściwościach użytkowych. Jego zastosowanie – począwszy od masywnych monolitycznych konstrukcji, poprzez prefabrykaty i elementy drobnowymiarowe, a zakończywszy na galanterii – sprawiło, że stał się głównym budulcem na świecie.
Beton to materiał znany od starożytności. Dzięki niemu możemy dziś podziwiać zabytki Rzymu, takie jak termy, akwedukty i mosty. Po okresie zapomnienia w średniowieczu, beton zaczął powoli wracać do łask, aby upowszechnić się w XIX wieku. Obecnie jest udoskonalany dzięki nowoczesnej inżynierii materiałowej.
Badania jakości betonu – dlaczego są ważne?
Dziś, kiedy budownictwo podlega restrykcyjnym przepisom, wznoszenie obiektów wiąże się z licznymi kontrolami. Surowe normy bezpieczeństwa oraz jakości muszą być spełniane w każdym calu, a beton jest poddawany regularnym badaniom. Badania jakości betonu pozwalają określić, czy nada się on do celów konkretnej budowy. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, których fachowcy muszą wykazywać się zaawansowaną wiedzą, doświadczeniem, uzyskiwać odpowiednie certyfikaty. Jedną z nich jest firma Barg. Jej specjaliści zalecają badanie betonu zarówno w trakcie produkcji, jak i przy rozładunku. Podwójne badanie daje pełną kontrolę nad parametrami implementowanej mieszanki.
Z czym wiąże się wykorzystywanie nieprzebadanego betonu? Przede wszystkim niesie to ryzyko, że materiał będzie niższej jakości, niż wynikałoby to ze specyfikacji materiałów niezbędnych do budowy konkretnego obiektu. To z kolei może się wiązać z obniżonymi parametrami budulca. Mniejsza wytrzymałość na ściskanie czy niska trwałość może stwarzać ryzyko dla osób, które będą użytkowały obiekt, a także generować wyższe koszty związane z częstszymi naprawami czy nawet wycofaniem obiektu z użycia po wykryciu nieprawidłowości konstrukcyjnych.
O wiele rozsądniej jest poddać beton badaniom już na etapie jego wytwarzania oraz tuż przed wykorzystaniem go na placu budowy. Dzięki temu mamy pewność, że obiekty budowlane są dokładnie takiej jakości, jak było to zamierzone w projekcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63