Rodzaje zamków do drzwi
Drzwi bez zamka nie spełniałyby swojej ochronnej roli. Spokojnie można więc powiedzieć, że to klucz do funkcjonowania całej obudowy. Zamki powinny zapewniać nie tylko bezpieczeństwo, ale również być wygodne w użytkowaniu, bezawaryjne, a także estetyczne. Przyjmuje się, że drzwi wejściowe (ich zewnętrzna część) powinny mieć przynajmniej dwa zamki, natomiast wewnątrz może się znajdować jeden. Jakie są ich poszczególne rodzaje?
Rodzaje zamków ze względu na sposób montażu
Podstawowe rodzaje to zamków do drzwi:
- zamek wpuszczany – montuje się go wewnątrz drzwi, jego mechanizm jest ukryty. Uruchamiany w momencie, w którym naciska się klamkę lub przekręca klucz w zamku. Ma zastosowanie np. w łazienkach. Do tej grupy należą również zamki wielopunktowe (skrzynkowe) stosowane na zewnątrz drzwi; są solidne i za pomocą jednego klucza można zamknąć drzwi w różnych miejscach,
- zamek nawierzchniowy – montuje się go na zewnętrznej części drzwi. Zaleca się, aby używać go jako uzupełnienie zamków wpuszczanych, ponieważ łatwo go sforsować, używając siły.
Rodzaje zamków ze względu na sposób otwierania i zamykania
Takie rozróżnienie następuje głównie ze względu na drzwi wewnętrzne. Wymienia się następujące rodzaje tego typu zamków:
- zamek na klucz – otwierany i zamykany za pomocą klucza,
- zamek z blokadą łazienkową – otwierany i zamykany za pomocą pokrętła,
- zamek oszczędnościowy – nie posiada klucza i zasuwy, zamyka się go z użyciem klamki, stosowane najczęściej w drzwiach od pokoju,
- zamek na wkładkę patentową – wkładkę przytwierdza się za pomocą śruby do zamka.
Inne rodzaje zamków
Oprócz wymienionych już rodzajów zamków można wyróżnić bardziej nowoczesne ich wersje. Często używa się ich na posesjach prywatnych, w magazynach, laboratoriach czy hotelach, a zalicza się do nich:
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze drzwi wewnętrznych?
- zamek biometryczny – działa na zasadzie odcisku palca, sczytuje z niego linie papilarne i na tej podstawie udziela dostępu osobie upoważnionej; często taki sposób stosuje się np. w laboratoriach,
- zamek cyfrowy – przy takich drzwiach znajduje się zazwyczaj urządzenie przypominające PIN Pad, gdzie wpisuje się ustalony przez właściciela kod składający się z ciągu cyfr, bardzo często zamki cyfrowe stosuje się w magazynach czy w biurach,
- zamek magnetyczny – działają na podstawie magnesów, nie posiadają tradycyjnej zapadki,
- zamek na kartę – np. zbliżeniową, po jej przyłożeniu do klamki lub innego wyznaczonego miejsca, drzwi się otwierają, to rozwiązanie często stosowane w hotelach.
– Należy pamiętać, że nie w każdych drzwiach można zamontować taki zamek, jaki się zapragnie. Musi on być dopasowany do ich grubości, kierunku otwierania, rozmiaru oraz wagi – tłumaczy przedstawiciel firmy DOMATOR.
W przypadku dobrania odpowiedniego zamka do domu warto przyjrzeć się nie tylko jego rodzajom, ale również wymaganiom dotyczącym bezpieczeństwa, które jako wytyczne wskazują np. firmy ubezpieczające. Ochrona dobytku jest w tym przypadku najważniejsza, dlatego należy dobierać zamki rozważnie.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie drzwi wejściowe do domu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana