Rodzaje obróbki mechanicznej metali

Obróbka metali to proces z zakresu technologicznego. Jego głównym celem jest przede wszystkim zmiana kształtu, wymiarów oraz jeżeli takie jest życzenie klienta - właściwości fizycznych, czy chemicznych danych elementów metalowych. Współcześnie dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu, możliwości w tym jest coraz więcej, a usługi świadczone są na profesjonalnym poziomie.
Obróbka metali - czym dokładnie jest ten proces?
Za obróbkę metali przyjęło się ogół procesów, dzięki którym możliwa jest przede wszystkim zmiana kształtu wybranych elementów wykonanych z metali. Najczęściej obróbka metali kojarzy się ze zmianą:
- kształtu danego elementu,
- wymiarów,
- właściwości fizycznych oraz chemicznych.
Specjalista z firmy P.P.H.U. GŁOWACKI i S-KA S.C. zauważa:
W przypadku obróbki metali metodą mechaniczną wyróżnia się kilka rodzajów pracy: obróbkę skrawaniem, cieplną, skrawaniem, cieplno-chemiczną oraz plastyczną.
Charakterystyka poszczególnych rodzajów obróbki metalu
Obróbka skrawaniem ma za zadanie zmienić kształt elementu metalowego, jego wymiary oraz jakość powierzchni. Polega ona na częściowym usuwaniu poszczególnych fragmentów metalu za pomocą specjalistycznych urządzeń. W metodzie skrawania wyróżnia się toczenie, frezowanie, struganie oraz szlifowanie.
Obróbka plastyczna metalu polega na kształtowaniu danego elementu metalowego lub jego podzieleniu. Zmianie ulegają wówczas właściwości fizykochemiczne, struktura metalu, jak również jego gładkość. W procesie plastycznej obróbki metali można wyróżnić prace prowadzone na zimno oraz prace plastyczne prowadzone w wysokich temperaturach – na gorąco. W tej metodzie wyróżnia się takie procesy jak kucie, tłoczenie, gięcie oraz ciągnięcie.
W przypadku obróbki cieplnej metal zostaje poddany działaniu odpowiednich temperatur. Skutkuje to zmianami zachodzącymi w strukturze poszczególnych stopów, czego wynikiem jest uzyskanie odmiennych właściwości chemicznych, fizycznych oraz mechanicznych danego elementu metalowego. Obróbka za pomocą ciepła stosowana jest do większości metali, jednak najczęściej wykorzystywana jest do pracy ze stalą – głównie ze względu na dużą podatność tej metodzie. W przypadku obróbki cieplnej wyróżnia się takie procesy jak hartowanie, wyżarzanie, ulepszanie cieplne, przesycanie, odpuszczanie, czy stabilizowanie.
Obróbka mechaniczna metali – profesjonalna metoda
Głównym założeniem pracy mechanicznej z metalem jest wpływanie na jego parametry oraz cechy. Najczęściej obróbka mechaniczna kojarzona jest przede wszystkim z kształtowaniem danego elementu np. poprzez jego odpowiednie docinanie. Jednak jest to również proces wykorzystujący szereg innych metod, za pomocą których można skutecznie i dowolnie formować i zmieniać właściwości konkretnego metalu. Dla przykładu niezwykle istotnym elementem obróbki mechanicznej jest jego odpowiednie hartowanie. Pozwala to wpłynąć na właściwości materiału, zwiększając dzięki temu procesowi wytrzymałość mechaniczną. Wszelkie prace związane z mechaniczną obróbką metali można wykonać oczywiście samodzielnie – o czym świadczą np. amatorskie kuźnie. Jednak profesjonalna obróbka na skalę przemysłową powinna odbywać się tylko i wyłącznie w sprawdzonych zakładach, gwarantujących profesjonalne wykonanie danej usługi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana