Rodzaje drogowych lamp ostrzegawczych

Na drogach przeznaczonych dla ruchu kołowego najważniejsze jest bezpieczeństwo. W przypadku tymczasowej zmiany organizacji jazdy oprócz znaków informacyjnych i ostrzegawczych niezbędne są również inne zabezpieczenia – dobrze widoczne także po zmroku. W tym celu stosuje się drogowe lampy ostrzegawcze, które działając w trybie migającym lub stałym zwracają na siebie szczególną uwagę. Przyjrzyjmy się bliżej ich rodzajom.
Niespodziewane zmiany w organizacji ruchu powinny być zasygnalizowane odpowiednio wcześniej – tak, aby na ostatnią chwilę nie wykonywać niebezpiecznych manewrów. Oczywiście wszystkie znaki drogowe muszą być widoczne, także w przypadku słabej widoczności i po zmroku. Jednak nie da się ukryć, że zdecydowanie lepiej widoczne są migające światła, które od razu zwracają na siebie uwagę także mniej uważnych kierowców. W związku z tym drogowe lampy ostrzegawcze są niezbędnym elementem oznakowania ruchu drogowego lub występujących utrudnień.
Lampy drogowe dzienne i zmierzchowe
Lampy dzienne przeznaczone są do oznakowania miejsc szczególnie niebezpiecznych lub do informowania o tymczasowych zmianach w organizacji ruchu. Wykorzystywane są zarówno na drogach krajowych, jak i obszarach zabudowanych – wszędzie tam, gdzie konieczna jest dobra widoczność sygnałów ostrzegawczych – mówi specjalista z firmy ANDROS, produkującej znaki drogowe – Ze względu na moc emitowanego światła są dobrze widoczne nawet w jasny dzień. Mogą pracować w trybie ciągłym lub błyskowym – świecą wówczas stale lub migają. Mogą być montowane zarówno na słupach i powierzchniach płaskich. Zazwyczaj posiadają możliwość przełączenia w tryb nocny, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez całą dobę. Dostępne są w kolorach żółtym, czerwonym i niebieskim.
Drugim, podstawowym rodzajem lamp wykorzystywanym do ostrzegania na drogach są lampy zmierzchowe. Posiadają słabszą siłę światła, jednak dzięki odblaskowej obudowie maksymalnie wykorzystują i wzmacniają emitowane błyski. Zazwyczaj pracują w trybie migającym, choć posiadają również przełącznik umożliwiający ustawienie trybu ciągłego. Zazwyczaj montowane są na ogranicznikach skrajni drogi. Występują w kolorach żółtym i czerwonym, ostrzegając kierowców o zwężeniu lub zamknięciu pasa ruchu. Podobnie jak lampy dzienne są tanie w eksploatacji – dzięki zastosowaniu technologii LED nie wymagają wymiany żarówek, a bateria cechuje się długim okresem żywotności.
Lampy wczesnego ostrzegania oraz fale świetlne
Innym rodzajem lamp są lampy wczesnego ostrzegania. Działają na podobnej zasadzie, co wymienione wyżej lampy dzienne oraz zmierzchowe – jednak różni je zakres emitowanego światła. Są to emitery ostrzegawcze dalekiego zasięgu, widoczne z odległości nawet kilku kilometrów. Ich zadaniem jest odpowiednio wczesne ostrzeżenie o przeszkodzie na drodze. Dzięki automatyce zmierzchowej działają zarówno w dzień, jak i po zmroku. Dają żółte, ostrzegawcze światło.
Fale świetlne to zestaw lamp, które zapalając się po kolei dają efekt „biegnącego światła”. Sterowane są za pomocą układu elektronicznego. Impuls zapala kolejne, znajdujące się w szeregu diody. Lamp zazwyczaj jest kilka – pięć, sześć albo dziewięć. Mogą być wyposażone w czujnik zmierzchu, a także regulację energii błysku, umożliwiającą przełączenie w tryb dzień lub noc. W okresie dobrej widoczności mogą się samoistnie wyłączać. Występują w kolorze żółtym i czerwonym.
Wszystkie drogowe lampy ostrzegawcze mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa na drodze, niezależnie od panujących warunków. S ą zauważalne także w przypadku ograniczonej widoczności oraz podczas szybkiej jazdy. Z tego względu są często stosowane w miejscach szczególnie niebezpiecznych lub w takich, których tymczasowo zmieniła się organizacja ruchu. Wszystko po to, by kierowcy mogli odpowiednio wcześnie zareagować, bez wykonywania niebezpiecznych manewrów na ostatnią chwilę – dodaje specjalista.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana