Przydomowa oczyszczalnia ścieków jako alternatywa dla przyłącza do kanalizacji
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest systemem, który montuje się na terenach nieskanalizowanych. To szczególnie przydatny sposób odprowadzania ścieków na mniejszych osiedlach, wioskach czy przy budynkach stojących daleko poza miastem. Niestety budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga spełnienia wielu obowiązków prawnych. Czy to opłacalne? I czy to dobra alternatywa dla przyłącza do kanalizacji?
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Oczyszczalnia ścieków to przede wszystkim bardzo dobra alternatywa dla zbiorników bezodpływowych, a więc szamb. Poza tym to ekologiczny sposób na odprowadzanie ścieków – nie ma w tym przypadku możliwości skażenia gruntu czy wód gruntowych. Koszt montażu jest duży, ale koszty eksploatacyjne niemal zerowe, ponieważ nie trzeba wywozić nigdzie ścieków. Oprócz okazyjnego dostarczania do kanalizacji specjalnych bakterii i enzymów, nie wymaga się dodatkowych zabiegów. To niemal bezobsługowy sposób na odprowadzanie skażonej wody. Nie ma tutaj ryzyka, że instalacja się przepełni, a wywóz osadu zalegającego na dnie następuje głównie raz do roku. Istnieje jeszcze jedna ważna zaleta, która wyróżnia ten sposób oczyszczania wody – bezwonność. Poza tym takie oczyszczalnie ścieków mogą być montowane zarówno na małych, jak i na dużych działkach. Awarie w tym przypadku zdarzają się niezwykle rzadko – przydomowa oczyszczalnia ścieków jest raczej trwała.
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Przydomowe oczyszczanie ścieków skupia się zazwyczaj na dwóch etapach – wstępnym mechaniczno-biologicznym oczyszczaniu, a także biologicznym oczyszczaniu ścieków.
– Pierwszy etap przeprowadza się często w osadniku gnilnym z użyciem bakterii beztlenowych, a także grawitacyjnego oddzielania cząsteczek. W wyniku tzw. sedymentacji tworzy się osad, który następnie ulega fermentacji. W drugim etapie ścieki odprowadzane są do innych zbiorników wodnych, np. do jeziora czy studni. Dobrym sposobem jest również odprowadzanie ich do gruntu, aby skutecznie go nawadniać – tłumaczy przedstawiciel biura projektów i nadzorów „Aqua Projekt”.
Jeżeli nie jest możliwe przyłączenie się do kanalizacji, spośród dwóch sposobów odprowadzania ścieków, czyli szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków, zdecydowanie lepiej wybrać ten drugi sposób. Nie dość, że będzie bardziej korzystny dla środowiska, to jeszcze mniej kosztowny w eksploatacji. Oczywiście najpierw warto przeprowadzić specjalistyczne badania gruntu, a potem udostępnić je wybranemu zespołowi profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i realizują projekt od „a” do „z”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana