Przemysłowe znaczenie wózków transportowych
Wózki transportowe to praktyczne urządzenia, które służą głównie do przewożenia różnego typu towarów, również bardzo ciężkich, w halach magazynowych i przemysłowych. Trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne, sprawne wykonywanie prac w przemyśle. Jakie są zalety wspomnianych produktów i ich charakterystyka? Jakie jeszcze zadania mogą pełnić?
Charakterystyka wózków transportowych
Wózki manipulacyjne znacząco usprawniają transport ładunków na większe odległości i są w stanie przewozić takie artykuły jak: wiaderka, worki, pojemniki, kartony, beczki czy skrzynki (i wiele innych). Najczęściej są wyposażone w akumulator, który pozwala na ciągłą pracę przez 8 godzin. W niektórych modelach zastosowano koła skrętne.
Przeczytaj również: Jak dobrać koła do wózka transportowego?
Urządzenia dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: wózki transportowe z chwytakiem i napędem ręcznym (mechanicznym) i wózki w pełni elektryczne. Jedne i drugie odznaczają się niewielkimi gabarytami i możliwością różnego rodzaju ładunków na duże odległości. Modele o największym udźwigu często wyposaża się dodatkowo w bardzo funkcjonalny hydrauliczny lub elektryczny napęd, tzw. trakcję ułatwiającą przemieszczanie się z urządzeniem po hali produkcyjnej.
Opisywane urządzenia techniczne cechują się dużą wytrzymałością. Zapewniają ponadto stabilność ułożonego na nich towaru, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy w magazynie lub w hali przemysłowej.
Co istotne, konstrukcję i właściwości poszczególnych modeli transportowych wózków manipulacyjnych można dopasować do indywidualnych potrzeb klienta biznesowego: do warunków przestrzennych panujących w jego hali lub do specyfiki reprezentowanej przez niego branży.
Najważniejsze zalety wózków manipulacyjnych
Do najważniejszych zalet wózków transportowych można zaliczyć następujące cechy:
- lekka i prosta konstrukcja,
- duży udźwig (w przedziale od 300 do nawet 1000 kg),
- mobilność,
- łatwość manewrowania (zwłaszcza w odniesieniu do modeli z kołami skrętnymi),
- nieograniczony obszar działania (nawet w wąskich przejściach),
- możliwość dopasowania do sprecyzowanych potrzeb (budowanie od podstaw według wizji klienta),
- możliwość wykonania w wersji nierdzewnej/kwasoodpornej (dzięki czemu nadają się do zastosowania również w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym),
- możliwość doposażania w kolejne elementy.
Jak widać, korzyści ze stosowania wózków transportowych w przemyśle są spore. Warto więc zastanowić się nad takim spersonalizowanym usprawnieniem do firmy.
Różnorodność modeli i udogodnień
Wózki transportowe, poza wymienionymi wyżej zaletami, cechują się ponadto dużą uniwersalnością i szerokimi możliwościami zastosowania w wielu branżach.
Na przykład te najlżejsze modele chętnie wykorzystuje się w kontekście transportu i obracania rolek, a także przy zakładaniu tych elementów na maszyny pakujące i drukujące. Tak samo dobrze sprawdzają się do opróżniania pojemników – tłumaczy ekspert z firmy ID Lifting, dostarczającej maszyny do podnoszenia i przenoszenia różnych ładunków.
Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie wózków transportowych, to warto wspomnieć choćby o ząbkowatym trzpieniu, który jest rodzajem specjalnego chwytaka. Przydaje się on do trzymania rolki za jej gilzę bez potrzeby ściskania materiału od zewnątrz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana