Artykuł sponsorowany

Poradnik koc gaśniczy

Poradnik koc gaśniczy

Podręczny sprzęt gaśniczy wykonany z tkaniny trudnopalnej i trudno zapalnej (tkanina szklana ECST200/1-142 odporna na 450°C, splot 2/2 Z) o wymiarach 1,5x2,0 m oraz 1,4x1,8m. Wykonanie wg. normy PN-EN 1869/1999. Przeznaczony do tłumienia ognia w zarodku. Gaszenie ognia polega na odcięciu dopływu powietrza do palącego się przedmiotu (materiału).

Właściwości izolacyjne koca chronią osobę gasząca przed wysoką temperaturą. Podczas gaszenia koc należy uchwycić zgodnie z instrukcją koca gaśniczego zasłaniając własne dłonie i całe ciało przed wysoką temperaturą ognia. Dawniej koce gaśnicze wykonywane były z włókien konopii w splocie z włóknami azbestu. Obecnie norma PN-EN 1869/1999 zabrania stosowania azbestu do budowy koca gaśniczego. Koc gaśniczy jest dodatkowym środkiem zabezpieczenia przeciwpożarowego. W przypadku zwiększonego ryzyka np. na stacji paliw, koc gaśniczy jest obowiązkowym wyposażeniem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przemysłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie ( Dz.U. nr 243, poz. 2063), dodatkowo powinny być jeszcze stosowane koce gaśnicze na stacjach paliw służące do ewakuacji lub osłony przed bezpośrednim działaniem płomieni. Koce gaśnicze służą do gaszenia ognia powierzchniowego np. rozlanej substacji palnej lub do gaszenia człowieka (leżącego na ziemi). Gaszenie polega na odcięciu dopływu powietrza do materiału palnego i izolacji wysokiej temperatury. Ilość materiału nie może być większa niż rozmiar koca. Najlepiej, jeśli jest to przestrzeń płaska. Zgodnie z rozporządzeniem, koce gaśnicze tak jak w przypadku innego podręcznego sprzętu gaśniczego muszą być poddawane przeglądom technicznym min co 12 miesiące. Listę sprzętu podlegającego przeglądom stanowi załącznik do Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) w § 3 ust. 2 i 3 zawiera zapis, iż: „§ 3 ust. 2 Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej „gaśnicami", powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku 

Najczęściej zadawane pytania


Jakie wymiary musi mieć koc gaśniczy?


Standardowy rozmiar koca 1500x2000 mm. Jednak dopuszczony jest również rozmiar 1400x1800 mm.


Co można gasić kocem gaśniczym?

Koce gaśnicze służą do gaszenia ognia powierzchniowego, w tym również do gaszenia człowieka.

Ilość materiału nie może być większa niż rozmiar koca. Najlepiej, jeśli jest to przestrzeń płaska.

Kocem gaśniczym można ugasić różnego rodzaju materiały palne.


Czy potrzebny jest certyfikat na koc gaśniczy? 

Każdy producent koców gaśniczych musi zadbać o to, aby produkt ten spełniał określone w ustawodawstwie normy i uzyskał Świadectwo Dopuszczenia CNBOP (Centrum Naukowo- Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej) Kupując koc gaśniczy bez takiego świadectwa nie może być sprzedawany do celów ochrony przeciwpożarowej.


Kto ustala kiedy trzeba zastosować koc gaśniczy.

Z przepisów art. 4 ust. 1 pkt. 2 Ustawy o Ochronie Przeciwpożarowej oraz § 32 ust. 1 Rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, wynika jednorodny obowiązek właściciela budynku lub terenu zapewniając ochronę przeciwpożarową wyposażyć je w gaśnice i koce gaśnicze. Natomiast obiekty, szkoły powinny być wyposażone w podręczny sprzęt gaśniczy o masie środka gaśniczego 2 kg (3 litry) na każde 100 m2. Właściciel obiektu lub zarządca ma obowiązek wyposażyć obiekt w sprzęt gaśniczy na podstawie przeprowadzonej analizy zagrożenia pożarem przez osobę uprawnioną. Na podstawie oceny ryzyka powstania pożaru ustala również dodatkowe środki zabezpieczenia takie jak np. koc gaśniczy.

 
Jak ugasić ogień kocem gaśniczym?

Niezależnie od palącego się materiału pożar można ugasić szczelnie przykrywając i dociskając koc gaśniczy do podłoża wokół płonącego przedmiotu (człowieka). Dzięki temu odcinamy dostęp tlenu do palącego się materiału. Z powodu braku dopływu tlenu ogień wygasa i obniża się temperatura.

 
Czy koc może służyć jako kotara spawalnicza lub koc gaśniczy jako zasłona przed wysoka temperaturą?

Koc można użyć jako zasłony przed wysoką temperaturą, gdyż wytrzymuje 450 stopni Celsjusza.  Nadaje się również do stanowiska spawalniczego. Materiał jest odporny na odpryski i nie przepala się od drobnych odprysków. W firmie Fireshop.pl można zamówić kotary spawalnicze z płótna takiego jak koc gaśniczy, o dowolnych rozmiarach i sposobie mocowania (mocowanie na szelki, oczka itp.). Podobny materiał używa się również do kurtyny dymowej.

Zapytaj doradcę o ofertę na kotarę spawalniczą tel. 888444998.

 
Jak gasić człowieka kocem gaśniczym?

W przypadku gaszenia człowieka, należy osobę leżącą okryć kocem gaśniczym, a osobę stojącą przewrócić na ziemię i szczelnie ją przykryć kocem przykładając równo obrzeża koca do podłożą wokół człowieka.  W przypadku, pożar dotyczy nas samych należy zatrzymać się, okryć kocem dookoła, położyć się na ziemi i obracać się. Nie wolno biegać, gdyż podsyca to tylko płomienie i ogień może się powiększyć.


Wady i zalety koca gaśniczego

 

  • Zalety koca gaśniczego
  • Koc jest urządzeniem prostym i w porównaniu do gaśnicy nie wymaga zespołu urządzeń i środków napędowych. Dlatego przegląd techniczny jest co 12 miesięcy i sprowadza się jedynie do oględzin koca, poprzez sprawdzenie czy nie ma zniszczenia, przedziurawienia lub przepalenia. Koce gaśnicze służą do wielokrotnego użytku.

  • Słabe strony koca gaśniczego
  • Koc gaśniczy można użyć tylko do gaszenia niewielkich źródeł ognia, który rozmiarem jest mniejszy od koca, o charakterze poziomym. Nie nadają się do gaszenia pożarów przestrzennych jak np. komputer, biurko, regał, czy też strukturalnych jak tapicerka, słoma bądź drewno.


Jak ugasić ogień kocem gaśniczym?

Należy wyjąć koc gaśniczy z futerału następnie rozłożyć koc trzymając za uchwyty w sposób chroniący dłonie przed poparzeniem, szczelnie przykryć palący się przedmiot nakładając powoli koc na ogień ochraniając przy tym jednocześnie swoje ciało. Staramy się działać spokojnie i nakładać koc tak, aby pokryć całą powierzchnię źródła ognia.  W przypadku gaszenia człowieka, należy osobę leżącą okryć kocem gaśniczym, osobę stojącą przewrócić na ziemię i szczelnie ją przykryć kocem przykładając równo obrzeża koca do podłożą wokół człowieka. W przypadku, gdy pożar dotyczy nas samych należy zatrzymać się, okryć kocem dookoła, położyć się na ziemi i obracać się. Nie wolno biegać, bo to tylko podsyca płomienie i ogień może się powiększyć.


Serwis koca gaśniczego.

Koc gaśniczy jest wymieniony na liście sprzętu p.poż. podlegającego przeglądom co 12 miesięcy. Lista stanowi załącznik do Rozporządzenia o Ochronie Przeciwpożarowej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) w § 3 ust. 2 i 3 zawiera zapis, iż: „§ 3 ust. 2 Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej „gaśnicami", powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku


Kto może serwisować koc

Zakład serwisowy p.poż., serwis gaśnic lub każda inna osoba która, spełnia warunki:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:

„Osoba z niezbędnym przeszkoleniem i doświadczeniem oraz dostępem do wymaganych narzędzi, wyposażenia, informacji, instrukcji i wiedzy o procedurach zalecanych przez producentów, zdolna do wykonania konserwacji i napraw zgodnie z niniejszą normą „

 
Czy koc gaśniczy jest obowiązkowy?

Nie jest, o ile nie wynika to z zaleceń osoby uprawnionej i odpowiedzialnej za obiekt. Zalecenia takie powstają w wyniku przeprowadzonej analizy zagrożenia pożarowego. Koce gaśnicze powinny być na wyposażeniu każdego obiektu, gdzie jest potencjalne zagrożenie ogniem, który można ugasić kocem gaśniczym. Np.  stacje paliw, gdzie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przemysłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. nr 243, poz. 2063), dodatkowo powinny być jeszcze stosowane koce gaśnicze na stacjach paliw służące do ewakuacji lub osłony przed bezpośrednim działaniem płomieni.


Kiedy koc gaśniczy jest obowiązkowy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przemysłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. nr 243, poz. 2063), dodatkowo powinny być jeszcze stosowane koce gaśnicze na stacjach benzynowych służące do ewakuacji lub osłony przed bezpośrednim działaniem płomieni.

      wyposażenie stacji paliw płynnych winno być następujące:

      -2 agregaty proszkowe 25kg

      -2 gaśnice proszkowe 6kg

      -3 koce gaśnicze

      -2 gaśnice proszkowe 6kg i 1 koc gaśniczy na każde stanowisko wydawania gazu płynnego

 

Ile kosztuje koc gaśniczy?

Około 49,00 zł brutto.
Aby dowiedzieć się więcej zobacz ofertę w sklepie  lub zapytaj doradcy tel. 888444998.


 Koc gaśniczy - instrukcja?

Raczej nie znajdziesz takiej instrukcji w Internecie. Jedyne opracowanie na dzień dzisiejszy to z firmy Fireshop.pl. Występuje na planszy PCV 250x350mm lub w formie naklejki. Naklejka służy do wklejenia na drzwi szafki na koc i stanowi razem atrakcyjny zestaw. Znacznie lepiej to wygląda i niż sam koc powieszony na ścianie. Zobacz więcej sklepie Fireshop.pl np. szafka z kocem i gaśnicą w jednym.


Czy można użyć koc gaśniczy więcej niż jeden raz?

Koce gaśnicze służą do wielokrotnego użytku, do momentu zniszczenia, przedziurawienia, przepalenia. Nie mają terminu ważności. Koce gaśnicze tak jak w przypadku innego podręcznego sprzętu gaśniczego muszą być poddawane przeglądom technicznym min co 12 mc. Koc gaśniczym jest wymieniony na liście sprzętu p.poż.. Podlegającego przeglądom co 12 miesięcy. Lista ta stanowi załącznik do Rozporządzenia o Ochronie Przeciwpożarowej.


Kto produkuje koce gaśnicze?

Każdy producent koców gaśniczych musi zadbać o to, aby produkt ten spełniał określoną normę PN-EN 1869/1999, i uzyskał Świadectwo Dopuszczenia CNBOP. Kupując koc gaśniczy, należy zatem koniecznie zwrócić uwagę na opis etykiety i zapis o posiadanym Świadectwie Dopuszczenia CNBOP. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz sprzęt, w razie pożaru, będzie w stanie spełnić swoje funkcje. Gaśnice i koce gaśnicze najlepiej kupić w specjalistycznym sklepie p.poż. i unikać kupowania ich w hipermarketach.
Np. Gaśnica sprzedawana w IKEA i koc gaśniczy nie posiada świadectwa dopuszczenia do użytku.

Czy koc gaśniczy musi być w szafce?

Zgodnie z PN-EN 1869:1997 pkt. 3.6 wydobycie koca i przygotowanie go do użycia musi odbywać się w ciągu 4 sekund. Konieczność spełnienia tego wymogu nie oznacza, że szafki na koc gaśniczy z zamkiem patentowym nie można zastosować. Najlepsza szafka zapewniająca szybkie otwarcie powinna posiadać szybko otwieralny zamek zatrzaskowy, lub inny intuicyjny sposób szybkiego otwarcia i dostępu do koca. (Zobacz szafka z zamkiem BOSH w fireshop.pl). Szafka na koc musi być wyposażona w zamek umożliwiający jej szybkie otwarcie np. zamek ogólnodostępny typu euro, BOSH. Takiego wymogu nie spełnia stosowany przez producentów szafek ochronnych zamek patentowy nawet jeśli jest klucz za szklaną szybką. Należy pamiętać o zastosowaniu instrukcji używania koca gaśniczego. Instrukcja producenta to zwykle mały poglądowy obrazek z krótkim tekstem pisany małymi literkami pokazujący treść: wyjmij i ugaś. Dlatego lepiej wyposażyć miejsce powieszenia koca w instrukcję użycia i gaszenia kocem gaśniczym. Szczególnie potrzebne jest to w przypadku zastosowania szafki na gaśnice. Taka instrukcja jest również bardzo przydatna podczas szkolenia pracowników z zakresu ochrony p.poż. Niektórzy producenci dodają gratis do szafki naklejkę z instrukcją użycia koca gaśniczego do wklejenia na drzwi szafki. Np. Fireshop.pl.


Szafka metalowa na koc gaśniczy

Opis szafki metalowej na koc gaśniczy:

Estetycznie wykonana, malowana proszkowo na czerwono, metalowa szafka z zamkiem zatrzaskowym. Zabezpieczenie antykorozyjne do stosowania na zewnątrz. Rozmiar szafki (szerokość 300 mm x wysokość 350 mm x głębokość 60 mm). Przeznaczona do ochrony koca przed kurzem, deszczem, śniegiem i innymi czynnikami środowiska. Często utrudnia kradzież koca. Prosta estetyczna konstrukcja. Drzwi mają zamek zatrzaskowy szybko otwieralny, intuicyjnie jednym ruchem palca. Możliwość założenia plomby zabezpieczającej. Gratis do szafki naklejka z instrukcją użycia koca gaśniczego wklejona wewnątrz drzwi szafki. Zobacz na Fireshop.pl.

 

W ofercie Fireshop.pl dostępne także szafki na gaśnicę i koc gaśniczy. Duża szafka z tworzywa, z zamknięciem szybkootwieralnym. W szafce umieszczona jest gaśnica GP-6xABC i koc gaśniczy.

 
Czyszczenie koca gaśniczego?

Koc gaśniczy wykonany jest z tkaniny z włókien szklanych. (techniczne warunki płótna). Pranie i czyszczenie koca nie zmniejszy jego właściwości gaśniczych. Koc zniszczony nie nadający się do gaszenia posiada wyraźne uszkodzenie powłoki, rozdarcie, przecięcie, przepalenie. Uszkodzone uchwyty koca, deformacja powierzchni, usztywnienie.

 

Czy można gasić olej na patelni kocem gaśniczym?

 Tak można, ale jest to bardzo niebezpieczne.

 

Kiedy nie można gasić patelni z olejem lub innego podobnego pożaru kocem gaśniczym?

Kiedy koc jest za duży. Koc wg normy PN-EN ma 1,5x2m lub 1,4x1,8m.

Do gaszenia patelni, garnka, powinien mieć rozmiar 1x1 m lub max 1,2x,12 m

Trzeba przy tym pamiętać, że istnieje ryzyko zrzucenia garnka lub patelni z gorącym olejem podczas próby gaszenia.  

Kolejny problem to brak przeszkolenia lub doświadczenia w użyciu koca gaśniczego. W takim przypadku, prawdopodobnie źle chwycisz koc i poparzysz ręce, a jeśli nawet zrobisz to poprawnie to istnieje duże ryzyko, że patelnia w trakcie gaszenia spadnie z olejem na nogi. Dlatego po takich przypadkach w Niemczech wycofano się z polecania koca gaśniczego do kuchni. Biorąc pod uwagę, że w domu czy garażu mogą wystąpić małe pożary różnych przedmiotów i w różnych miejscach, nie zawsze koc gaśniczy spełni swoja rolę. Najlepiej gasić kocem gaśniczym rozlane substancje palne lub człowieka po wcześniejszym położeniu go na podłodze lub innej powierzchni. Natomiast gaszenie człowieka w pozycji pionowej, kiedy w każdej chwili może zacząć biec, ogień jest trudny do gaszenia kocem.

 

Kiedy można gasić patelnię z olejem lub innego podobnego pożaru kocem gaśniczym.

- kiedy jesteś przeszkolony i dokładnie wiesz, jak to zrobić

- kiedy nie masz innego sprzętu gaśniczego i wiesz, że nie wolno użyć wody do gaszenia płonącego oleju.

- kiedy nie masz gaśnicy w kuchni do gaszenia tłuszczy (z kategorią F na instrukcji)

 

Wniosek. Kup dobrą gaśnicę do gaszenia tłuszczy z kategorią F.

Najekonomiczniej wybrać gaśnice 3 litrową ABF z dużym testem gaśniczym. Kupisz ją już za cenę gaśnicy 2 litrowej innych producentów.  Zobacz w sklepie fireshop.pl zapytaj doradcy tel.  888444998

 
Do jakiej temperatury można zastosować koc gaśniczy?

Koc gaśniczy jest to sprzęt gaśniczy z tkaniny całkowicie niepalnej (tkanina szklana ECST200/1-142, splot 2/2 Z). Koc pod wpływem temperatury nie topi się i nie zawiera w sobie środków gaśniczych. Ogień tłumiony jest przez odcięcie dostępu tlenu. Tkanina, z której zrobiony jest koc gaśniczy odporna jest do 450°C

Dziękujemy za ocenę artykułu

Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.