Opracowanie planu leczenia wad zgryzu

Spis treści
- Dlaczego leczenie wady zgryzu jest tak ważne
- Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym
- Przedstawienie pacjentowi planu leczenia wady zgryzu
Leczenie ortodontyczne jest bardzo czasochłonnym i żmudnym procesem, jednak stanowi jedyny skuteczny sposób na pełne wyleczenie wady zgryzu. Przed rozpoczęciem leczenia niezbędne jest jednak jego dokładne zaplanowanie, w taki sposób, aby dało ona jak najlepsze rezultaty. Z naszego artykułu dowiesz się jak wyglądają dwie pierwsze wizyty w gabinecie ortodontycznym oraz jakie elementy brane są pod uwagę podczas planowania leczenia wady zgryzu.
Dlaczego leczenie wady zgryzu jest tak ważne
Zanim przystąpimy do dokładnego opisania przebiegu pierwszych wizyt w u ortodonty, napiszemy dlaczego leczenie powstałych wad zgryzu jest tak ważne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że powstanie wady zgryzu może mieć bardzo wiele przyczyn. Najczęściej do krzywego ustawiania się zębów przyczyniają się błędy popełniane w pielęgnacji oraz leczeniu zębów mlecznych pacjentów. To właśnie w tym okresie kształtuje się układ żucia i postawa polegająca na ignorowaniu potrzeby leczenia „mleczaków” i tłumaczenie sobie tej decyzji faktem, że przecież w ich miejscu i tak niebawem pojawią się zęby stałe jest bardzo dużym błędem. Zbyt szybkie usunięcie zębów mlecznych skutkuje bowiem tym, że rosnące w ich miejscu zęby stałe często nie mają wystarczającej ilości miejsca i nie mogą się prawidłowo ustawić. Innymi częstymi przyczynami powstawania wad zgryzu są uwarunkowania genetyczne oraz przebyte w dzieciństwie choroby.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Gabinetu Ortodontycznego Ortostom w Tomaszowie Mazowieckim: Niezależnie od przyczyny powstania wad zgryzu, zawsze łączą się one z bardzo poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim krzywe zęby mogą mieć wpływ na powstanie trudności z przeżuwaniem pokarmu oraz na pogorszenie estetyki uśmiechu. To jednak nie wszystko. Wady zgryzu mogą być także przyczyną wad wymowy. Oczywiście nie wszystkie wady zgryzu są tak samo groźne, ale i tak warto jest się poddać ich leczeniu.
Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym
W celu rozpoczęcia leczenia wady zgryzu musimy się udać na wizytę do gabinetu ortodontycznego. W trakcie pierwszej wizyty lekarz dokładnie obejrzy nasze zęby, sprawdzi czy przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego nie jest konieczne poradzenie sobie z innymi zauważonymi problemami oraz wykona serie badań mających na celu dokładne poznanie naszej wady zgryzu oraz przyczyn jej powstania. Do tego celu służy wywiad z pacjentem, na podstawie którego ortodonta sprawdza kiedy dokładnie rozpoczęły się nasze problemy oraz czy mamy jakieś negatywne nawyki mające wpływ na poszerzanie się naszej wady.
Drugim etapem badania jest wykonanie wycisków szczęki i żuchwy, na podstawie których będzie wykonany dokładny model gipsowy naszego zgryzu, oraz zdjęć pantomograficznego oraz cefalometrycznego. Wszystkie te badania są podstawą do opracowania dokładnego planu leczenia, który jest przedstawiony pacjentowi w trakcie drugiej wizyty w gabinecie.
Przedstawienie pacjentowi planu leczenia wady zgryzu
W trakcie drugiej wizyty pacjent dokładnie poznaje cały plan leczenia oraz jego szacowane koszty. Generalnie u większości pacjentów leczenie ortodontyczne polega na noszeniu stałego aparatu ortodontycznego, który koryguje wadę zgryzu. Istnieją jednak przypadki w których nie ma wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym i przed założeniem aparatu konieczna jest ekstrakcja jakiegoś zęba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Active Spine Adamkiewicz Malarski Sp.j.
Rehabilitacja
woj. mazowieckie02-797 Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 56
-
QueenB Centrum medycyny estetycznej zdrowia i urody Barbara Kasprzak
Medycyna estetyczna
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Małe Garbary 1 lok. 3