Omnibus konny - dawny odpowiednik tramwaju

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zastanowić się nad tym, jak coś, bez czego trudno sobie wyobrazić współczesność, mogło kiedyś nie istnieć. Choć przyzwyczajenie do rzeczywistości jest na tyle silne, że o niektórych kwestiach nie myśli się w kontekście lat minionych. Tak jest z tramwajami, które wydają się pojazdami należącymi wyłącznie do współczesności. Sprawdź więc, czym jest omnibus konny i dlaczego jest nazywany dawnym odpowiednikiem tramwaju.
Omnibusy konne komunikacją miejską XIX wieku
Spośród wielu pojazdów, którymi poruszali się przedstawiciele ubiegłowiecznych czasów, niektóre zasługują na szczególną uwagę. Mowa między innymi o omnibusach konnych, które zyskały popularność ze względu na komfort ich użytkowania, choć zapewne także przez ich walory estetyczne, a dokładnie klasę, elegancję i bogactwo formy.
Wszyscy ci, którzy nie wiedzą, czym są omnibusy konne, tj. między innymi – do czego były dawniej wykorzystywane, mogą je kojarzyć ze współcześnie użytkowanymi przez społeczeństwo tramwajami. Z czego to wynika? Zacznijmy od kilku słów na temat historii…
Producenci powozów konnych, tacy jak Manufaktura Mendyka z Księginek, podpowiadają wszystkim osobom zainteresowanym historią, przede wszystkim kolekcjonerom pojazdów przeszłości, że początek użytkowania omnibusów konnych należy kojarzyć z rokiem 1829. Od tego czasu te wyjątkowe pojazdy, których koła toczyły się po drodze dzięki sile koni, cieszyły się dużą popularnością w Londynie. Dla Londyńczyków omnibusy konne stały się głównym środkiem transportu – tak jak współcześnie tramwaje dla wielu osób.
Początkiem kolejnego wieku w Londynie funkcjonowało aż 3484 omnibusów konnych – co jest niewątpliwym dowodem na ich niesłabnącą popularność w tamtych czasach. Co ciekawe, wiele z nich stanowiły pojazdy dwupiętrowe, dzięki czemu jednym omnibusem mogło jeździć znacznie więcej osób niż w tradycyjnych pojazdach tego typu. Omnibusy występowały w wersjach przeznaczonych do transportu jedynie 4 osób, natomiast istniały też takie, którymi można było przewieźć nawet 12 i więcej pasażerów.
Na sam koniec tych „kilku” słów o historii omnibusów konnych warto wspomnieć o tym, że te zazwyczaj kryte, wieloosobowe pojazdy stanowiące rodzaj komunikacji miejskiej do Polski zawitały w 1836 roku. Ich wykorzystywanie w kraju nad Wisłą trwało do czasu okupacji niemieckiej.
„Cuda” manufaktury powozów konnych
Każdy, kto kocha historię i marzy mu się być właścicielem omnibusa konnego, bez większego trudu może urzeczywistnić swoje pragnienia. W Polsce istnieją firmy, które zajmują się produkcją tego typu pojazdów. Mowa między innymi o Manufakturze Mendyki specjalizującej się w tworzeniu powozów konnych, renowacji powozów antycznych i rekonstrukcji pojazdów, których początek użytkowania sięga różnych epok. Dzięki takim przedsiębiorstwom bez trudu możesz przenieść się kilka lat wstecz i poczuć się na przykład jak mieszkaniec XIX-wiecznego Londynu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Grzegorz Kalinowski
Transport - usługi
woj. podlaskie15-195 Białystok, Jacka Malczewskiego 14
-
Mazurkas Travel Transport Sp. z o.o.
Transport - usługi
woj. mazowieckie01-515 Warszawa, al. Wojska Polskiego 27