Od czego zależy marszczenie firan i zasłon?

Często mówi się, że okna to oczy budynku. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, gdyż ich szklane powierzchnie wpuszczają do wnętrz światło słoneczne, a w ich taflach przegląda się zewnętrzny świat. Odpowiednia dekoracja okien może sprawić, że będą się one jeszcze piękniej prezentować, a wnętrza zyskają cudowny element wzbogacający ich aranżację. Odpowiednie marszczenie zasłon i firan to najlepszy sposób na dodanie wnętrzom elegancji i szykowności.
Jakie są najczęściej stosowane metody marszczenia firan i zasłon?
Marszczenia firan i zasłon można uzyskać, stosując kilka metod. Największą popularnością cieszą się taśmy marszczące, które można wszyć w wybraną tkaninę albo zdecydować się na zakup gotowych firanek na taśmie marszczącej. Dzięki nim tkanina układa się w charakterystyczne fałdy o różnej szerokości w zależności od tego, jaką taśmę wybierzesz. Efektowne marszczenie zasłon można uzyskać dwojako – stosując taśmy marszczące albo przelotki. Przelotki, czyli specjalne metalowe lub plastikowe pierścienie wszyte w materiał, umożliwiają swobodne przesuwanie zasłon po karniszu, sprawiając, że układają się one w eleganckie fałdy. Jednocześnie zapobiegają nieestetycznemu gnieceniu się tkaniny.
Rodzaje taśm marszczących do firan i zasłon
Taśmy marszczące do firan i zasłon, które możesz nabyć np. w sklepie internetowym Polontex, wszywa się w górną krawędź kotary. Nie marszczą się one samoistnie, aby otrzymać pożądany efekt, należy delikatnie pociągnąć za specjalne sznureczki, które odpowiadają za rolowanie powierzchni taśmy. W ten sposób tkanina, która jest do nich przyszyta, także ulega zmarszczeniu. Podszyte takimi taśmami firany albo zasłony wiesza się na karniszu przy użyciu żabek. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów taśm marszczących dających różne efekty:
- Kontrafałda
Taśma tego typu bywa też nazywana zakładkową, ponieważ tworzy na firankach lub zasłonkach regularne marszczenia w formie zakładek. Tego typu marszczenie stosuje się przede wszystkim do wzorzystych, gładkich lub haftowanych firan i zasłon. Warunkiem jest, aby wzory nie układały się pionowo. - Plisa
Nazywana też taśmą ołówkową to najpopularniejsza taśma marszcząca. Dzięki niej można uzyskać równe, regularne marszczenie w stosunku 1:2. Aby ją zastosować, musisz więc mieć 2 m tkaniny na 1 m karnisza. - Smok
Bywa nazywana taśmą naprzemienną. Jej wygląd przypomina zachodzące na siebie ząbki suwaka. Dzięki niej można uzyskać regularne marszczenia w stosunku 1:2 lub 1:2,5. Marszczenie tego typu sprawdza się najlepiej w przypadku tkanin ozdobionych pionowymi pasami albo innymi wzorami.
Jaka taśma do firan, a jaka do zasłon?
W zależności od tego, czy chcesz zmarszczyć firany, czy zasłony, musisz zakupić inną taśmę marszczącą. W przypadku firan najlepszym wyborem są taśmy, które mają minimum 5 cm szerokości. Mogą być one szersze, gdyż dzięki nim uzyskasz eleganckie i gęste fale. Jeśli chcesz zastosować taśmy w zasłonach, wybieraj te o szerokości 5 cm. Taka szerokość zapewni im piękne fale, które nie będą zbyt intensywne, dzięki czemu zasłony będą wyglądać lekko, a ich wzory będą się cudownie prezentować.
Jeżeli Twoje firany lub zasłony są ozdobione w bogate wzory, nie wybieraj taśm z gęstym marszczeniem. Intensywne i gęste fałdy sprawią, że wzór stanie się nieczytelny. Firany żakardowe również lepiej wyglądają z rzadszymi marszczeniami, gdyż zbyt gęste fale mogłyby spowodować, że we wnętrzu będzie za ciemno. Ta sama zasada dotyczy wąskich okien, w których najlepiej prezentują się firany i zasłony o nieco rzadszych marszczeniach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63