Nawożenie trawników. Podstawowe zasady
Utrzymanie idealnego stanu trawnika nie jest proste. Wymaga ogromnej pracy oraz wykorzystania właściwych środków pielęgnacyjnych. Jak odpowiednio nawozić trawnik, aby wyglądał idealnie? Ważne jest przede wszystkim przygotowanie trawnika do planowanych prac. Nie bez znaczenia jest oczywiście regularność wykonywanych zabiegów, która przekłada się bezpośrednio na wygląd przestrzeni wokół domu.
Idealny trawnik – jak odpowiednio o niego zadbać?
Zachowanie odpowiedniego wyglądu trawnika jest możliwe przez jego nawożenie. Jeżeli czynność ta jest wykonywana poprawnie, wówczas bardzo szybko można zauważyć efekty. Przede wszystkim trawnik:
- ma intensywny ciemnozielony kolor,
- jest gęsty,
- ma wysoką odporność na mróz,
- dużo lepiej znosi brak wody.
Specjalista z firmy Usługi ogrodnicze Aturi zauważa:
Decydując się na nawożenie trawnika, należy pamiętać o zastosowaniu innej mieszanki na wiosnę, a innej na jesień. Ważne jest także odpowiednie dozowanie środka. Użycie zbyt dużej ilości nawozu jest dużo gorsze od braku pielęgnacji – dodaje.
Podstawowe zasady przygotowania trawnika do nawożenia
Przed rozpoczęciem prac związanych z nawożeniem trawnika konieczne jest odpowiednie jego przygotowanie. Dotyczy to zarówno nawożenia wiosennego, jak i tego przed zimą – wykonywanego jesienią. Pierwszym istotnym krokiem jest wykonanie wertykulacji oraz aeracji trawnika – przynajmniej na tydzień przed nawożeniem.
Wertykulacja jest czynnością, podczas której wykonuje się nacisk pionowy na trawę. Dzięki temu jej suche elementy zostają usunięte. Pozwala to na przedostanie się nawozu w głąb trawnika, do korzeni trawy. Proces ten pozwala również usunąć trawę zalęgającą po koszeniu. Nawet kosząc z wykorzystaniem urządzenia z koszem, część trawy pozostaje na trawniku. Tworzy tak zwany filc, który skutecznie blokuje dopływ wody oraz powietrza.
Zabieg aeracji natomiast polega na napowietrzeniu gleby poprzez nakłuwanie trawnika. Dzięki temu procesowi nawóz dociera do korzeni trawnika – dużo lepiej dostarczana jest również woda oraz powietrze. Urządzenia przeznaczone do aeracji wykonuje średnio 100 nakłuć na 1 metr kwadratowy.
Nawożenie trawnika – o czym warto wiedzieć?
Pierwsze wiosenne nawożenie uzależnione jest w głównym stopniu uzależnione od pogody. Jeżeli zima była lekka i pokrywa śnieżna już stopniała, a prognoza pogody nie przewiduje mrozów oraz kolejnych opadów śniegu, nawożenie można rozpocząć już
w połowie marca. Trawnik nie może być zbyt nasiąknięty wodą lub zbyt wysuszony.
Drugie nawożenie trawnika powinno zostać wykonane na przełomie maja oraz czerwca –
w tym celu idealnie sprawdzi się nawóz uniwersalny.
Trzecie i ostatnie nawożenia wykonuje się na jesieni przed nadejściem zimy. Ma ono na celu przede wszystkim wzmocnienie trawnika i przygotowanie go na czas wegetacji.
Nawożenie trawnika nie jest czasochłonne. Jednak dzięki temu procesowi można cieszyć się nieskazitelną zielenią przez kolejne lata – trawa będzie nie tylko ciemnozielona, ale co najważniejsze mocna oraz gęsta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana