Najważniejsze cechy budownictwa pasywnego
Budowa domu pasywnego staje się coraz bardziej popularna. Wynika to z rosnącej świadomości osób, które planują postawienie własnych czterech ścian. Przed podjęciem decyzji warto poznać nieco bliżej specyfikę tego typu budownictwa. Wszakże liczy się nie tylko jego estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym szczegółowo omawiamy najważniejsze cechy budownictwa pasywnego.
Czym jest budownictwo pasywne?
Budownictwo pasywne obejmuje wszystkie obiekty, które charakteryzują się bardzo małym zapotrzebowaniem na energię używaną do ogrzania pomieszczeń, wody użytkowej oraz zasilania urządzeń elektrycznych. Zadaniem budynków pasywnych jest oczywiście zapewnienie mieszkańcom komfortowych warunków do życia.
Przeczytaj również: Jak budownictwo energooszczędne wspiera ochronę środowiska?
Taka specyfikacja jest możliwa do osiągnięcia dzięki zastosowaniu pasywnych i odnawialnych źródeł energii. Zalicza się do nich między innymi:
- energia promieniowania słonecznego,
- energia odpadowa,
- energia z wód gruntowych, powierzchniowych oraz z gruntu i powietrza,
- energia biomasy,
- energia wiatru.
Budynki pasywne – sposób usytuowania
W budownictwie pasywnym dużą rolę odgrywa wybór działki. Chodzi w tym przypadku o właściwe położenie. Domy pasywne muszą być ustawione w kierunku południowym. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie biernych zysków słonecznych. Mogą one pokryć nawet 40% zapotrzebowania na energię zużywaną w trakcie eksploatacji domu.
Ze względu na takie położenie domu niezbędne jest także zastosowanie przeszkleń na stronie południowej. Ważne jest także optymalne rozmieszczenie pomieszczeń. W budownictwie pasywnym bardzo popularne jest projektowanie ogrodów zimowych. W fazie projektu tego typu domów uwzględniane są nasypy, wykopy, spadki terenu, a także rosnące na działce drzewa. Wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu oraz jego specyficznych elementów to kolejny ze znaków rozpoznawczych budownictwa pasywnego.
Bryła i wnętrze budynku w budownictwie pasywnym
W budownictwie pasywnym fundamentalną zasadą jest twierdzenie, że wraz ze wzrostem powierzchni przegród zewnętrznych rosną straty ciepła. Dlatego też bryła domu powinna być w miarę zwarta i charakteryzować się prostą formą. Budynki pasywne są projektowane na planie prostokąta. Dłuższy bok powinien być zwrócony w stronę południową. To pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej dzięki kolektorom zamontowanym na dachu. Ich kąt nachylenia powinien wynosić 40-45 stopni na stronę południową, co umożliwia całoroczne wykorzystanie kolektorów.
Ważnym elementem budownictwa pasywnego jest także rozplanowanie wnętrza domu. Oprócz przeszkleń na najbardziej nasłonecznionej stronie południowej warto zaplanować pokój dzienny, jadalnię oraz sypialnię. Tam mieszkańcy spędzają najwięcej czasu. Pomieszczenia techniczne, czyli łazienka, garderoba, spiżarnia, pralnia czy korytarz muszą być ulokowane na stronie północnej. To pozwala stworzyć tzw. strefy buforowe. Wbrew pozorom zaplanowanie wnętrza budynku nie jest prostym zadaniem. Dlatego warto powierzyć je profesjonalistom. Firma Ristel produkuje domy energooszczędne i ekologiczne z uwzględnieniem wszystkich zasad, jakie obowiązują w budownictwie pasywnym.
Zasady dotyczące tworzenia przegród zewnętrznych
W budownictwie pasywnym stosuje się następujące zasady:
- podłogi domu są sytuowane na gruncie,
- ściany zewnętrzne powinny być trójwarstwowe, a ich współczynnik ciepła nie może przekraczać 0,15 W/m2K,
- dachy powinny być ocieplane podwójną warstwą wełny mineralnej o grubości 25 centymetrów, a ich współczynnik nie może przekraczać 0,15 W/m2K,
- należy unikać projektowania balkonów i tarasów, które przerywają ciągłość izolacji termicznej.
Ponadto w budynkach pasywnych wykorzystuje się następujące urządzenia:
- wentylacja mechaniczna z rekuperatorem,
- gruntowe lub powietrzne pompy ciepła,
- kolektory słoneczne,
- turbiny wiatrowe.
Budownictwo pasywne nie narzuca zasad dotyczących estetyki projektowanych obiektów. Dzięki temu podczas tworzenia wizualizacji można spełnić nie tylko rygorystyczne normy, ale także preferencje dotyczące zewnętrznego wyglądu domu. Jednocześnie domy pasywne to sposób na duże oszczędności i uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana