Najczęstsze nietolerancje pokarmowe u osób dorosłych
Złe samopoczucie dotyka raz na jakiś czas każdego z nas. Jego podstawą mogą być osobiste problemy, ale także mniej poważne przyczyny, jak chociażby pogoda. Nie każdy jednak wie, że gorszy nastrój i niekorzystne objawy zdrowotne mogą mieć swoje podłoże w diecie. W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się bowiem z nietolerancjami pokarmowymi, które mają negatywne przełożenie na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze nietolerancje pokarmowe u osób dorosłych.
Tryb życia a nietolerancje pokarmowe
Kiedyś o nietolerancjach pokarmowych słyszało się niezwykle rzadko, dziś są natomiast powszechne i dotykają dużą część populacji. I choć przyczyna ich powstawanie do końca nie jest znana, coraz częściej wskazuje się stres, szybkie tempo życia, a także zanieczyszczenie środowiska. O to, z czego jeszcze mogą wynikać, zapytaliśmy dietetyka ze Studio Treningowo-Terapeutycznego Never Average.
W dzisiejszych czasach zmagamy się nie tylko z otyłością, uznawaną za chorobę cywilizacyjną, ale także z licznymi nietolerancjami pokarmowymi. Wynika to z faktu, że zamiast ze zdrowej i zbilansowanej diety większość z nas wybiera żywność wysokoprzetworzoną. Ta z kolei pełna jest składników chemicznych, które mogą działać drażniąco na organizm, co w dłuższej perspektywie przekłada się na problemy ze zdrowiem i samopoczuciem.
Półki sklepowe uginają się od niezdrowych przekąsek, a fast-foody kuszą na każdym kroku. Są smaczne i szybko dostępne, dlatego też chętnie po nie sięgamy, ignorując powiedzenie jesteś tym co jesz. Jeśli do tego prowadzimy siedzący tryb życia, to stąd już krótka droga nie tylko do groźnej dla zdrowia otyłości, ale także do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wszystko to sprawia, że wiele osób zmaga się z nietolerancjami pokarmowymi, które mogą wynikać z czynników genetycznych, ale także z trybu życia. Do najczęstszych z nich należy nietolerancja na gluten, a także na laktozę.
Nietolerancja na gluten
Gluten jest to rodzaj białka, które występuje przede wszystkim w pszenicy i jej odmianach. Znajduje się on także w życie i jęczmieniu, niektórych kaszach, a także w produktach przetworzonych. Spożycie glutenu przez osoby, które mają nietolerancję pokarmową na ten składnik ma negatywne skutki przede wszystkim dla jelita cienkiego. Pojawiająca się reakcja autoimmunologiczna powoduje stan zapalny oraz uszkodzenie błony śluzowej jelita. To z kolei może prowadzić do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiadają za trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Nietolerancja na gluten początkowo może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ towarzyszą jej różnorodne objawy. Od biegunek i bólu brzucha, poprzez utratę masy ciała, aż po przewlekłe zmęczenie i depresję. Jako że choroba ta jest groźna dla zdrowia, niezbędna jest właściwa diagnostyka i zastosowanie postępowania leczniczego. A to polega przede wszystkim na przestrzeganiu bezglutenowej diety przez całe życie.
W diecie bezglutenowej przeciwwskazane są produkty i dania zawierające mąkę pszenną i żytnią, kaszę jęczmienną, mannę, płatki owsiane i otręby pszenne, a także desery z dodatkiem mąki zawierającej gluten, nadziewane cukierki i czekolada z nadzieniem, batony oraz ciasta. Do puli produktów przeciwwskazanych należą również półprodukty gotowe, takie jak panierowane filety mięsne i rybne, gotowe sosy, pizza czy zapiekanki. Tego rodzaju posiłki w przypadku nietolerancji glutenu mogą powodować złe samopoczucie oraz nasilenie objawów.
Nietolerancja laktozy
Drugim najczęściej występującym rodzajem nietolerancji pokarmowej jest nietolerancja laktozy. Jest to cukier mleczny, który występuje głównie w produktach mlecznych niefermentowanych. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością nie mają w jelicie cienkim laktazy, czyli enzymu niezbędnego do trawienie laktozy. Z tego powodu po spożyciu produktów bogatych w cukier mleczny dochodzi do fermentacji i zatrzymywanie wody w jelitach. A stąd już krótka droga do biegunek, wzdęć, skurczów, wymiotów i złego samopoczucia.
Aby uniknąć dolegliwości związanych z nietolerancją laktozy, należy całkowicie wykluczyć z diety produkty, w których znajduje się cukier mleczny. W przypadku problemów z samodzielnym opracowaniem diety, najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka, który dobierze właściwe produkty spożywcze. Warto wiedzieć, że największa zawartość laktozy występuje w mleku, jednak niewielkie ilości mogą pojawić się także w kefirach czy jogurtach. I choć są one na tyle małe, że organizm nie powinien mieć z nimi problemu, dla całkowitej pewności lepiej wybierać produkty oznaczone jako bezlaktozowe. Osoby cierpiące na tę nietolerancję powinny pamiętać o uzupełnieniu swojej diety o produkty bogate w wapń, do których należą sery, jaja, ryby oraz niektóre kasze.
Nietolerancje pokarmowe to częsta przypadłość, która negatywnie wpływa na jakość życia. Z tego powodu w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, warto przeprowadzić dokładną diagnostykę i wyeliminować z diety produkty będące źródłem problemów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana