Na czym polega program „Czyste Powietrze”?

Spis treści
Obecnie kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska stanowią jeden z najpilniejszych problemów w Polsce. Wzrasta społeczna świadomość odnośnie do szkód, jakie każdego roku są wyrządzane ludziom i przyrodzie przez smog oraz palenie w starych piecach. Program „Czyste Powietrze” to jeden ze sposobów redukcji emisji pyłów, które są generowane przez właścicieli domów prywatnych. Zakłada dofinansowania do wymiany kotłów.
Zakup ekologicznego kotła w wielu gospodarstwach domowych przekracza możliwości budżetowe jego mieszkańców. Oznacza to, że nie mogliby oni wypełnić obowiązku, jakim jest wymiana starego pieca na nowy. Rządowe dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” realnie wspierają osoby, które chcą i muszą przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce.
Cele programu „Czyste Powietrze”
Głównym celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie ilości spalin emitowanych do środowiska przez stare piece. W polskich domach wciąż jeszcze znajduje się tysiące kotłów, które są wyeksploatowane i opalane złej jakości paliwem. Beneficjenci programu mogą ubiegać się o rządowe dofinansowanie do wymiany pieca lub zakupu nowego już na etapie uzyskania pozwolenia na budowę. Dzięki nowoczesnym urządzeniom oraz termomodernizacji właściciele domów jednorodzinnych nie tylko przyczynią się do ochrony środowiska, ale też odnotują oszczędności w budżecie.
Budżet programu
Budżet programu wynosi 103 mld złotych. Część przeznaczona jest na dotacje (63,3 mld złotych) a część pozostała część (39,7 mld złotych) na pożyczki. Jednorazowa inwestycja związana z zakupem nowego pieca spełniającego restrykcyjne wymogi nie może być wyższa niż 53 tys. złotych.
Jakie warunki należy spełnić?
Aby ubiegać się o rządowe dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków:
- wymienić stary piec opalany węglem na nowy system grzewczy (na paliwo stałe, kocioł gazowy, pompę ciepła, węzły ciepła, ogrzewanie elektryczne),
- złożyć wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, decyzjami i pozwoleniami.
Wymiana starego kotła na nowy
Program jest ograniczony czasowo. Trwa 12 lat, ale tylko do 2027 roku będą podpisywane umowy z osobami, które złożyły wnioski i uzyskały pozytywne decyzje w sprawie pożyczki lub dotacji. Urządzenie, które będzie spełniało wymogi rozporządzenia Komisji UE 2015/1189 (dotyczy kotłów na paliwo stałe) lub efektywności energetycznej (kotły na gaz i olej), można zakupić np. w firmie Pellux. Specjaliści doradzą wybór systemu, który spełni wymagania inwestorów oraz warunki dotacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana