Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Blisko 85% Polaków w wieku 18-65 lat zmaga się z problemami ze wzrokiem, z czego jedynie połowa z nich ma zdiagnozowaną wadę wzroku. Tak duże zapotrzebowanie na profesjonalną, okulistyczną lub optometryczną pomoc jest motorem napędowym do rozwoju obu tych dziedzin. Tym samym w gabinecie skorzystać można m.in. z komputerowego badania wzroku. Na czym ono polega i jakie wady pozwala wykryć?
Czym jest komputerowe badanie wzroku?
Badanie to jest obecnie najpopularniejszą i jednocześnie standardową metodą diagnostyki wad wzroku. Przeprowadza się je za pomocą specjalistycznego sprzętu, jak np. autorefraktometr. Podczas komputerowego badania wzroku do oka wpuszcza się nieszkodliwą wiązkę promieniowania podczerwonego, a następnie analizuje refleksy tej wiązki odbite od struktur oka. W ten sposób można precyzyjnie ocenić obiektywną refrakcję oraz zmierzyć krzywiznę rogówki.
W nowoczesnych salonach optycznych i gabinetach okulistoczno-optometrycznych jak np. Optyka Okularowa Krystian Bloch można wykonać badanie skanerem DNEye Scanner. Urządzenie to skupia się na 1000 punktach pomiarowych, które następnie odzwierciedla się na soczewkach okularowych. Z pomocą tego badania można wykryć szereg wad oprócz krótkowzroczności, nadwzroczności czy astygmatyzmu oraz bezdotykowo zmierzyć ciśnienie wewnątrz gałki ocznej czy grubość rogówki.
Jak przebiega komputerowe badanie wzroku i czy zastępuje ono pozostałe metody diagnostyczne?
Ogromną zaletą komputerowego badania wzroku jest fakt, że jest ono całkowicie bezinwazyjne. Pacjent siada wygodnie przed urządzeniem i skupia wzrok na wyświetlanym obrazie, oglądając go przez mały otwór. Każde oko bada się osobno i trwa to kilka sekund. Jest to więc badanie komfortowe, bezbolesne, a przy tym precyzyjne.
Komputerowe badanie wzroku jest doskonałą bazą do właściwego dopasowania okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Jednakże takie parametry jak np. moc szkieł wybierana jest w porozumieniu z pacjentem. Trzeba uwzględnić również m.in. różne zdolności akomodacji oka. Dobór odpowiednich okularów bądź soczewek jest nadal złożonym procesem i nie należy go skracać. Nieprawidłowo dobrana korekcja wzroku sprawi, że wada będzie się pogłębiać i wystąpić mogą takie objawy jak zawroty i bóle głowy, nudności czy uczucie zmęczenia oczu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mag-Med Sklep Medyczny
Medyczna aparatura, materiały
woj. opolskie47-220 Kędzierzyn-Koźle, Wojska Polskiego 13
-
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
Lekarze - psychiatrzy
woj. łódzkie91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14
-
QueenB Centrum Medycyny Estetycznej Zdrowia i Urody Barbara Kasprzak
Medycyna estetyczna
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Małe Garbary 1 lok. 3
-
Studio Paznokci Sonia Czarnecka
Kosmetyka - usługi
woj. zachodniopomorskie70-230 Szczecin, Potulicka 63