Na czym polega badanie wzroku pod soczewki?

Soczewki kontaktowe to jeden ze sposobów korekcji wzroku przeznaczony dla osób, które nie pałają sympatią do noszenia okularów. Aby jednak dobrze spełniały one swoje zadanie, muszą zostać prawidłowo dobrane. Celowi temu służy badanie wzroku pod soczewki. Na czym ono polega? Tego dowiesz się poniższego artykułu.
Jeden cel, inne badanie
Celem zarówno doboru okularów, jak i soczewek kontaktowych, jest dobranie korekcji odpowiedniej do naszej wady wzroku. Aby go osiągnąć, wykonuje się badanie wzroku, które odrobinę różni się w zależności od tego, w jaki sposób będziemy korygować nasz wzrok. Jeśli z jakichś względów pragniemy nosić soczewki kontaktowe, powinniśmy udać się na badanie wzroku do optometrysty, który określi naszą wadę, a także ustali, czy w naszym przypadku nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych.
Przeczytaj również: Jak wygląda badanie wzroku u optometrysty?
Etapy badania wzroku pod kątem soczewek kontaktowych
Badanie wzroku w celu noszenia soczewek kontaktowych obejmuje kilka etapów. Po pierwsze, optometrysta musi ocenić ostrość naszego wzroku przy pomocy foroptera czy kasety okulistycznej, a następnie dobrać optymalną korekcję dla każdego oka z osobna. Ustala on także ostrość widzenia z bliskiej odległości, niezbędnej w przypadku czytania, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które ukończyły 40. rok życia. Tego rodzaju badanie wykonuje się przy pomocy testów do bliży. Następnie optometrysta przeprowadza komputerowe badanie wzroku, które określa promień krzywizny rogówki niezwykle istotny w przypadku doboru soczewek kontaktowych.
Przeczytaj również: Kiedy stosuje się twarde soczewki kontaktowe?
Dodatkowym badaniem, które należy przeprowadzić w przypadku zamiaru noszenia soczewek kontaktowych, jest badanie w lampie szczelinowej, które ma na celu wykrycie, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości, które mogłyby wykluczyć stosowanie soczewek w naszym wypadku. Tego rodzaju badanie wzroku w możemy wykonać na przykład w Słupsku w salonie optycznym P. Hilary. W tym wypadku ocenia się m.in.: stan rogówki i soczewki oka, jakość tzw. filmu łzowego, jak też prawidłowe odruchy mrugania, domykalności powiek itp. Ostatnim etapem jest określenie parametrów oraz założenie soczewki próbnej, a następnie sprawdzenie, czy została ona dobrze dobrana pod katem promienia krzywizny i średnicy soczewki itp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
QueenB Centrum medycyny estetycznej zdrowia i urody Barbara Kasprzak
Medycyna estetyczna
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Małe Garbary 1 lok. 3
-
Active Spine Adamkiewicz Malarski Sp.j.
Rehabilitacja
woj. mazowieckie02-797 Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 56