Mieszkanie w stanie deweloperskim. Co to oznacza?

Osoby planujące zakup własnego lokum na rynku pierwotnym spotykają się często z terminem „mieszkanie w stanie deweloperskim”. Co on oznacza i czego należy się spodziewać po takim mieszkaniu? Czy jest definicja „stanu deweloperskiego”, czy każdy z realizatorów inwestycji ma własne warunki? Szczegóły w artykule poniżej. Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury.
Wszystko powinno być w umowie
To pierwsza i najważniejsza rada dla osób szukających odpowiedzi na pytanie o to, co oznacza stan deweloperski mieszkania. Bowiem każdy deweloper, a nawet każda realizowana przez niego inwestycja mieszkaniowa mogą się różnić pod tym względem. Warto też odnotować aktualny trend, że standard oferowanych mieszkań deweloperskich jest dziś wyższy niż jeszcze kilka lat temu – co jest akurat korzystne dla klientów poszukujących własnego lokum.
Ściany, posadzki… co jeszcze?
Mimo wspomnianych powyżej możliwych rozbieżności, w większości oferowanych mieszkań w stanie deweloperskim znaleźć możemy pewne stałe elementy. Należą do nich m.in. okna, drzwi wejściowe określonej klasy (ale bez możliwości wyboru ich koloru), otynkowane, czasem również pomalowane ściany, posadzki z betonowej wylewki jako baza pod dalsze wykończenia w mieszkaniu. W lokalu w stanie deweloperskim nie może braknąć również instalacji elektrycznej, obejmującej gniazdka, łączniki czy domofon. W nowym mieszkaniu zamontowane powinny być również gniazda telefoniczne i gniazda do podłączenia telewizji. Innym istotnym elementem w takim mieszkaniu są również przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na łazienkę warto zwrócić szczególną uwagę również dlatego, gdyż prawidłowo poprowadzone instalacje czy rury gwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo i wygodę jej użytkowania, a do tego optymalną ilość wolnego miejsca do zagospodarowania. Deweloper zwykle decyduje się na montaż instalacji natynkowych, gdyż zapewniają one lepszy komfort użytkowania pomieszczeń. W mieszkaniu nie może również zabraknąć grzejników. Jak podpowiada nasz ekspert z biura deweloperskiego Samson Dom, kolejnym istotnym elementem mieszkania oddawanego do użytku w stanie deweloperskim są parapety wewnętrzne wykonane z określonego materiału, instalacja c.o. z grzejnikami oraz płytki położone na tarasie czy balkonie.
Co trzeba będzie zrobić samodzielnie?
Kupujący takie mieszkanie powinien być zatem przygotowany na samodzielne (lub z pomocą wynajętych fachowców) wykonywanie takich prac jak malowanie, wstawianie drzwi wewnętrznych, aranżacja łazienki, wykonanie podłóg, położenie glazury czy terakoty, a także biały montaż.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Brinstal
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. lubuskie67-407 Jędrzychowice 14a lok. 1
-
Remhol Uslugi brukarskie Roboty ziemne Wyburzenia i rozbiórki
Budowlane usługi - brukarskie
woj. pomorskie84-200 Wejherowo, Kamienna 17