Kupno mieszkania jako doskonała inwestycja finansowa

Spis treści
Jeszcze do stosunkowo niedawna mieszkanie kupowało się przede wszystkim po to, by zabezpieczyć sobie dach nad głową na starość lub mieć co przekazać dzieciom czy wnukom. Obecnie jednak już ponad połowa Polaków wybiera nieruchomości jako po prostu formę inwestycji zarobionych pieniędzy, licząc zarówno na bieżące dochody z wynajmu, jak i na wzrost wartości mieszkania, które po pewnym czasie można sprzedać z istotnym zyskiem.
Polacy lubią ten właśnie sposób lokowania kapitału w dużej mierze dlatego, że mieszkanie – w przeciwieństwie do na przykład papierów wartościowych – to coś rzeczywistego, namacalnego. Innym powodem jest stosunkowo duża odporność aktywów w postaci nieruchomości na inflację. Trzecia ważna przyczyna to znacznie większe zyski niż w przypadku chociażby lokat.
Konkretny zysk
Rentowność lokali mieszkaniowych, w zależności między innymi od standardu i położenia, wynosi bowiem od 3 do nawet 7 proc., przeciętnie zaś plasuje się na poziomie 5,28 proc.– To znacznie korzystniejsze oprocentowanie niż to oferowane przez większość „bezpiecznych” instrumentów finansowych – zwraca uwagę ekspert firmy ASA Development.Tym bardziej, że zysk ów wyliczany jest przez analityków netto, czyli z uwzględnieniem opłacenia podatków, czynszu wspólnotowego itp., a także okresów, w których inwestor poszukuje najemcy.
Atrakcyjność lokalu
Poszukiwania takie mogą trwać niestety nawet kilka miesięcy. Warto więc zawczasu pomyśleć o zainwestowaniu w mieszkanie położone w atrakcyjnej lokalizacji, a także o wyremontowaniu go i wyposażeniu w sprzęty, które podnoszą wartość nieruchomości w oczach potencjalnych lokatorów. Są to dodatkowe wydatki, należy jednak po prostu wliczyć je w koszt inwestycji, której zwrot przyspieszają.
Jak wykazują statystyki, najbardziej rentowny jest wynajem mieszkań w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Zwłaszcza w przypadku ostatniego z tych miast szanse na spore zyski są wyjątkowo duże, jako że lokale wynajmować można tu zarówno osobom osiedlającym się na dłużej, jak i studentom czy nawet turystom (szczególnie dochodowa opcja wynajmu krótkoterminowego i sezonowego).
Jak kupować i kiedy
Nie zapominajmy też o tym, że wartość zakupionego mieszkania w ciągu kilku bądź kilkunastu lat rośnie średnio aż o 2 proc. Po pewnym czasie możemy je zatem korzystnie sprzedać, uprzednio czerpiąc zyski z rzeczonego wynajmu. Niezależnie od tego, jakie dokładnie są nasze plany, najlepiej nabyć lokal na rynku pierwotnym. Najkorzystniejszych cen możemy spodziewać się na wczesnych etapach inwestycji, kiedy to również wybór mieszkań jest większy, ale też w okolicach jej zakończenia, gdy niektórzy deweloperzy organizują rozmaite akcje promocyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adam Orell Usługi Kominiarskie
Kominy - usługi
woj. zachodniopomorskie70-383 Szczecin, Mickiewicza 3 lok. LU 4
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63