Kto i kiedy musi nosić pełnotwarzową maskę ochronną?

Maski przeciwgazowe mogą przyjmować formę półmasek albo masek pełnotwarzowych. Te pierwsze zakrywają tylko nos i usta, chronią zatem układ oddechowy, nie zabezpieczają jednak skóry twarzy, a przede wszystkim – nie zabezpieczają oczu. Jeżeli ze względu na panujące warunki pojawia się potrzeba chronienia oczu, używa się dodatkowej zasłony, takiej jak gogle. Albo zakłada się maskę pełnotwarzową.
Półmaski ochronne wykorzystuje się często w trakcie pracy w warunkach zapylenia albo tam, gdzie w powietrzu unoszą się szkodliwe zawiesiny – na przykład podczas lakierowania. Czasem jednak tego rodzaju zabezpieczenie, nawet w połączeniu z goglami, to za mało. Sięgnąć wówczas trzeba po maski pełnotwarzowe.
– Maski pełnotwarzowe, zgodnie z nazwą, chronią całą twarz – mówi przedstawiciel firmy Endeco, oferującej maski przeciwgazowe i inny sprzęt ochronny. – Włącznie z oczami, przed którymi znajduje się panoramiczny wizjer lub osobne okulary z przezroczystego tworzywa o wysokiej wytrzymałości. Maski takie mogą posiadać gniazda na filtropochłaniacz albo być z filtropochłaniaczami połączone za pomocą elastycznego węża.
Zastosowanie pełnotwarzowych masek przeciwgazowych
Pełnotwarzowe maski przeciwgazowe wykorzystywane są między innymi przez straż pożarną oraz ratowników górniczych. Nie tylko umożliwiają oddychanie w warunkach zadymienia i zapylenia, ale chronić też mogą twarz przed płomieniami. Tam, gdzie bezpieczne filtrowanie powietrza nie jest możliwe, strażacy i ratownicy korzystają z masek podłączonych do aparatów tlenowych.
Maski pełnotwarzowe stanowią także wyposażenie wojskowe. Dzięki odpowiednio dobranym filtropochłaniaczom zabezpieczać mogą nawet przed zagrożeniami biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi. A o takich zagrożeniach znów ostatnio słyszymy niestety coraz częściej. Przykładem filtropochłaniacza, który sprawdzi się w takich właśnie, najtrudniejszych warunkach, jest filtropochłaniacz WIKA.
Po pełnotwarzowe maski ochronne sięgają również pracownicy zakładów, w których dochodzi do codziennego kontaktu z oparami chemicznymi i toksycznymi aerozolami. Maski pełnotwarzowe przyjąć też mogą postać kapturów ucieczkowych, zapewniających krótkotrwałą ochronę podczas ewakuacji ze stref zagrożenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana