Konserwacja klimatyzacji typu split

Spis treści
- Jak zbudowane są klimatyzatory typu split?
- Regularna konserwacja kluczem do trwałości
- Nie tylko chemia
Odpowiedni zakres temperatur oraz wilgotności powietrza jest potrzebny, aby zapewnić dogodne warunki pracy oraz funkcjonowania człowieka. Do ich zapewnienia służy klimatyzator, który wspomaga proces klimatyzacji, czyli wymiany powietrza w pomieszczeniach. Sprawne działanie urządzenia zapewnia odpowiednia jego konserwacja, dlatego w poniższym artykule wyjaśnimy jak konserwować klimatyzację typu split, aby nie stanowiła zagrożenia dla życia człowieka.
Jak zbudowane są klimatyzatory typu split?
Klimatyzatory typu split mają jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Pierwsza z nich zwana jest również parownikiem i tworzy ją wymiennik ciepła, wentylator nadmuchowy i elektronika sterująca. Druga natomiast nazywana jest potocznie skraplaczem, ponieważ składa się ze sprężarki, wentylatora, skraplacza, zaworu rozprężnego oraz modułów elektrycznych, które sterują pracą sprężarki i wentylatora. Istnieje także system multi-split, w którym do jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych.
Regularna konserwacja kluczem do trwałości
Niestety, klimatyzowane pomieszczenia nie są wolne od bakterii i grzybów. Osoby przebywające w nich na co dzień narażone są na różne choroby, dlatego bardzo ważny jest regularny serwis urządzeń klimatyzacyjnych, najlepiej co najmniej dwa razy w roku – na wiosnę oraz jesień. Podczas konserwacji w pierwszej kolejności należy zająć się filtrem, który należy umyć pod bieżącą wodą z mydłem i spłukać środkiem bakteriobójczym. W przypadku filtru jednorazowego – wymienić go zgodnie z zaleceniem producenta.
Najbardziej narażona na rozwój bakterii jest znajdująca się pod wymiennikiem taca skroplin. Znajduje się ona pod wpływem stałej wilgoci oraz wysokiej temperatury, dlatego jest znakomitym miejscem dla rozwoju drobnoustrojów i powinna być bardzo dokładnie wymyta środkiem grzybobójczym. Zdezynfekować należy również parownik, ale należy pamiętać, że w przypadku klimatyzatorów działających w pomieszczeniach z dużą wilgocią, np. kuchni, lepiej wymontować tacę, dokładnie ją wymyć, wypłukać gorącą wodą pod dużym ciśnieniem i spłukać preparatem bakteriobójczym.
Nie tylko chemia
Warto zwrócić uwagę na wentylator nadmuchowy parownika, który również narażony jest na rozwój bakterii, a także na skraplacz, w szczególności na chłodnicę. Do tych elementów używa się agresywnych środków chemicznych, dlatego należy zastosować w czasie tego procesu okulary ochronne i jednorazowe gumowe rękawice. Po zakończeniu chemicznych prac elementy klimatyzatora należy nabłyszczyć poprzez lakierowanie ich powierzchni delikatnymi środkami – wyjaśnia ekspert z firmy Probon, która zajmuje się projektowaniem, wykonawstwem i serwisem dla przemysłu i obiektów komercyjnych m.in. w zakresie instalacji klimatyzacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adam Orell Usługi Kominiarskie
Kominy - usługi
woj. zachodniopomorskie70-383 Szczecin, Mickiewicza 3 lok. LU 4
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63