Kiedy warto, a kiedy trzeba sporządzić akt notarialny?

Aktem notarialnym określa się dokument, który jest potwierdzeniem faktu, że została dokonana dana czynność prawna. Jest on sporządzany z reguły przez uprawnionego notariusza. Konieczność jego przygotowania może być narzucona odgórnie, ale dokument może powstać także na życzenie klienta. O jakich sytuacjach mowa? Przeczytaj tekst, aby się tego dowiedzieć.
Specyfika aktu notarialnego
Akty notarialne potwierdzają dokonanie konkretnej czynności prawnej. Są to specyficzne dokumenty, które sporządza notariusz lub, w szczególnych przypadkach, upoważniony do tego polski konsul urzędujący poza granicami kraju. Podczas ich przygotowywania, oprócz oryginalnej wersji przechowywanej później w kancelarii, tworzy się wypisy, które następnie przekazuje się zaangażowanym stronom. Do obowiązków notariusza należy sporządzanie aktów zgodnie z wytycznymi oraz spisywanie ich. Następnie odczytuje on treść dokumentu stronom, a na końcu wszyscy składają swoje podpisy. Akt musi zawierać dane notariusza i zaangażowanych stron oraz datę i miejsce sporządzenia.
W jakich sytuacjach sporządza się akt notarialny?
Jest bardzo wiele przypadków, w których umowa może mieć formę aktu notarialnego, jednak czasami jest to wręcz wymagane. Tak jest między innymi w sytuacji kwestii dotyczących spadku, darowizny czy zakupu lub sprzedaży mieszkania. Inny przykład stanowi przeniesienie prawa użytkowania wieczystego lub założenie spółki partnerskiej. Akt notarialny nie jest obowiązkowy, ale można go sporządzić w sytuacji takiej jak:
- tworzenie testamentu,
- sporządzenie umowy pożyczki,
- sporządzenie umowy leasingu,
- przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.
W tej kwestii panuje jednak większa dowolność – dokument może być przygotowany w wielu sytuacjach, jeśli taka jest wola zaangażowanych stron. Aby upewnić się, czy w danym przypadku sporządzenie aktu jest konieczne, warto skontaktować się z notariuszem.
Co wchodzi w skład aktu notarialnego?
Poza danymi stron oraz notariusza, akt powinien zawierać również imiona rodziców każdej ze stron. Konieczne jest także umieszczenie tam informacji dotyczących ewentualnych pełnomocników i przedstawicieli, a także osób obecnych podczas sporządzania dokumentu. Akt notarialny musi zawierać oświadczenia stron oraz potwierdzenie, że pismo zostało odczytane i przyjęte – dodaje pracownik Kancelarii Notarialnej w Częstochowie. Ostatnim etapem jest zebranie podpisów wszystkich obecnych. Dobry notariusz zadba o to, aby wszelkie formalności były dopełnione poprawnie, dlatego warto korzystać z usług zaufanych i doświadczonych specjalistów – w ten sposób zmniejszy się ryzyko popełnienia jakichkolwiek błędów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Anna Gębka Fundacja Idea Inkubator Dolnośląskiej Edukacji Alternatywnej
Fundacje
woj. dolnośląskie59-300 Lubin, Fredry 24 lok. A
-
Powszechne Biuro Ubezpieczeń Sp. z o.o.
Ubezpieczenia
woj. lubelskie20-502 Lublin, Pielgrzymia 4 lok. 5
-
Tikk Biuro rachunkowe Bogusław Tukalski
Rachunkowość - usługi
woj. pomorskie83-000 Pruszcz Gdański, Kossaka 6a lok. 14