Kiedy pacjentowi zakłada się holter?

Spis treści
- Holter EKG – na czym polega?
- Jak wygląda badanie holterem EKG?
- Jakie są wskazania do badania holterem EKG?
Serce to jedno z najciężej pracujących ludzkich organów. We współczesnych czasach układ krążeniowy jest obciążony, dlatego tym bardziej trzeba o nie dbać. Jedną z podstawowych metod diagnostyki czynności serca jest badanie metodą Holtera. To nieinwazyjne i bezbolesne badanie, pomagające w wykrywaniu wielu chorób krążeniowych. Na czym ono polega? Kiedy pacjentowi zakłada się holter ? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!
Holter EKG – na czym polega?
Holter to nieinwazyjna metoda pomiaru rytmu serca. Badanie to przeprowadzane jest przez minimum 24 godziny. W niektórych przypadkach badanie może trwać dłużej, nawet kilka dni. Pacjentowi zakłada się specjalną aparaturę, która rejestruje pracę jego serca. Jak jednak działa to badanie?
Przeczytaj również: Holter EKG – kluczowe informacje dla pacjentów z Radomia
O odpowiedź poprosiliśmy eksperta z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „byt-med", które od wielu lat współpracuje z publicznymi i niepublicznymi jednostkami służby zdrowia: Badanie polega na ciągłym zapisie pracy serca. Dzięki temu możliwa jest ocena dynamicznych zmian w nim zachodzących. Zapis z urządzenia jest komputerowo przetwarzany w postać przejrzystych wykresów, które podlegają ocenie lekarza. Ten wówczas stwierdza, czy serce działa prawidłowo.
Jak wygląda badanie holterem EKG?
Ten rodzaj diagnostyki nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Niemniej, niewskazane jest natłuszczanie klatki piersiowej za pomocą balsamów czy oliwek w dniu poprzedzającym założenie rejestratora holterowskiego. Może to utrudnić przymocowanie elektrod do ciała. Po ich zamocowaniu aparatura jest włączana i rozpoczyna się rejestracja pracy serca. Pacjent jest wówczas zobowiązany do prowadzenia dziennika aktywności i zapisywania wszelkich objawów takich jak duszności, ból w klatce czy arytmia wraz z dokładną godziną, kiedy się pojawiły. Poza tym, podczas badania powinno się wykonywać normalne, codzienne czynności. Noszenie rejestratora holterowskiego EKG nie powoduje większego dyskomfortu. Rejestrator holterowski nie jest zdejmowany na noc – badanie obejmuje także czas snu. Trzeba również pamiętać, że podczas badania metodą Holtera nie wolno brać prysznica i kąpieli – rejestratory nie są wodoszczelne, a jednorazowe elektrody po namoczeniu odpadną od skóry.
Jakie są wskazania do badania holterem EKG?
Istnieje kilka wskazań do skierowania na badanie metodą Holtera. Wykonywane jest przede wszystkim u osób, u których stwierdzono zaburzenie pracy serca, w tym: przyśpieszony lub zwolniony puls, kołatanie serca czy jego nierówną pracę. Holter stanowi także alternatywę dla tradycyjnego EKG. Inne główne wskazania do wykonania tej diagnostyki to:
- choroba niedokrwienna serca,
- monitorowanie pracy rozrusznika serca,
- choroba wieńcowa,
- przebycie zawału mięśnia sercowego,
- zawroty głowy i omdlenia,
- nadciśnienie tętnicze,
- duszności i problemy z oddychaniem,
- omdlenia i utraty przytomności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
QueenB Centrum medycyny estetycznej zdrowia i urody Barbara Kasprzak
Medycyna estetyczna
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Małe Garbary 1 lok. 3
-
Active Spine Adamkiewicz Malarski Sp.j.
Rehabilitacja
woj. mazowieckie02-797 Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 56
-
Evita Centrum Medyczne E. & W. Ziemniak s.c.
Lekarze - okuliści
woj. małopolskie31-153 Kraków, Szlak 28 lok. 8