Jakiej opieki wymaga osoba chora na Parkinsona?

Choroba Parkinsona to przykład schorzenia układu nerwowego, bardzo uciążliwego dla osób, których dotyczy. W jej wyniku u pacjentów pogarsza się sprawność fizyczna i psychiczna, dlatego też wymagają oni szczególnej opieki. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Z tego powodu cierpią na nią między innymi seniorzy mieszkający w domach spokojnej starości, gdzie również powinni zająć się nimi specjaliści.
Czym objawia się choroba Parkinsona?
Sygnały świadczące o chorobie Parkinsona nasilają się z czasem. Oznacza to, że na początku może być trudno zauważyć objawy takie jak pogorszenie sprawności ruchowej czy osłabienie pamięci. W miarę rozwoju choroby, pacjent zaczyna wolniej mówić i chodzić, zmienia się również jego postawa. Można zaobserwować u niego zaburzenia równowagi oraz sztywność mięśni. Charakterystyczne jest także drżenie rąk. Opieka nad osobami chorymi na Parkinsona powinna się opierać na wspieraniu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Pojawienie się schorzenia to trudne doświadczenie dla pacjentów – tracą oni sprawność, przez co codzienne czynności stają się dla nich bardziej wymagające. Ważne jest, aby seniorami opiekowały się osoby, które wiedzą, jakie aktywności przyniosą najwięcej korzyści.
Jak wspierać osoby z chorobą Parkinsona?
Jak w przypadku większości schorzeń, chorobą Parkinsona również dobrze zająć się już w początkowej fazie rozwoju. Warto zatem zwracać uwagę na objawy, które mogą świadczyć o tym problemie. Poza leczeniem farmakologicznym, stosuje się również rehabilitację. Bardzo ważne jest wsparcie pacjenta w podtrzymaniu aktywności fizycznej i psychicznej. Chorzy wymagają też często pomocy przy czynnościach, takich jak ubieranie się, dbanie o higienę czy spożywanie posiłków. Jednym ze sposobów na zapewnienie opieki pacjentowi jest upewnienie się, że wybrany dom spokojnej starości zapewnia wsparcie w chorobie Parkinsona. Przykładem takiego miejsca jest Dom Seniora Ksawerów pod Łodzią. Bardzo ważne jest dopasowanie sposobu wsparcia do danej osoby. Opiekunowie powinni poznać potrzeby pacjenta, tak aby umożliwić mu wzięcie udziału w zajęciach, które będą dla niego najkorzystniejsze. Pomocne mogą być między innymi spacery, gimnastyka oraz terapia mowy. Celem jest zapewnienie większego komfortu życia pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
Lekarze - psychiatrzy
woj. łódzkie91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14
-
Studio Paznokci Sonia Czarnecka
Kosmetyka - usługi
woj. zachodniopomorskie70-230 Szczecin, Potulicka 63
-
Mag-Med Sklep Medyczny
Medyczna aparatura, materiały
woj. opolskie47-220 Kędzierzyn-Koźle, Wojska Polskiego 13
-
QueenB Centrum Medycyny Estetycznej Zdrowia i Urody Barbara Kasprzak
Medycyna estetyczna
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Małe Garbary 1 lok. 3