Jakie szczepienia musi odbyć każdy pies?
Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Trzeba zapewnić mu właściwe warunki bytowe i odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu. Poza tym istotna jest troska o jego zdrowie. Polega ona m.in. na regularnym odrobaczaniu czy szczepieniu naszego pupila. Szczepienia można podzielić na zasadnicze i dodatkowe. Najważniejszym jest oczywiście szczepienie przeciwko wściekliźnie. Sprawdźmy jednak jakie inne szczepienia musi przejść każdy pies?
Jaki jest kalendarz psich szczepień?
Szczepienie psów podobnie jak innych zwierząt, a nawet ludzi służy zwiększeniu odporności szczepionego organizmu. Dzięki szczepionkom psy unikają groźnych chorób, z których niektóre są dla nich śmiertelne, a bywają też takie, którymi mogą zarazić swoich właścicieli. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie terminów szczepień, gdyż tylko szczepionka podana w odpowiednich odstępach czasowych jest najbardziej skuteczna. Do szczepień obowiązkowych, które trzeba regularnie powtarzać, zaliczamy szczepienie przeciwko wściekliźnie. Musi być ono wykonywane co dwanaście miesięcy, a jego brak może wiązać się z karą finansową nałożoną przez inspekcję sanitarną. Jednak dla prawidłowego rozwoju psa najważniejsze są szczepienia przeprowadzane we wczesnym stadium jego życia. O tym, jak wygląda harmonogram takich szczepień, opowiada lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie świadczącej kompleksową opiekę nad zwierzętami domowymi i egzotycznymi:
Kalendarz szczepień, którym poddawany jest każdy pies, można podzielić na wczesne, standardowe i późne. To pierwsze wykonuje się między 5, a 7 tygodniem życia. Drugie należy przeprowadzić między 8, a 10 tygodniem życia. Natomiast ostatnie między 12, a 16 tygodniem życia. Zestaw szczepionek, które pies otrzymuje w tych okresach, zawiera szczepionki na najczęściej występujące choroby wirusowe, do których zaliczamy: nosówkę, parwowirozę, koronowirozę, chorobę Rubartha, kaszel kenelowy, leptospirozę, wirusowe zapalenie wątroby i wściekliznę. Trzeba pamiętać, że należy w odpowiednich odstępach czasowych podawać dawki przypominające. W przypadku m.in. wścieklizny co jeden rok natomiast w wypadku większości pozostałych szczepień odstęp ten wynosi dwa lata.
Jak przygotować się do szczepienia psa?
Planując zaszczepienie psa, należy przede wszystkim sprawdzić w książeczce zdrowia naszego pupila datę ostatniego szczepienia oraz to przeciw czemu był on szczepiony. Kolejną ważną rzeczą jest upewnienie się, że pies, który ma być zaszczepiony, nie ma żadnych objawów chorobowych, ponieważ wszystkie choroby, w tym choroby pasożytnicze, infekcje, wszy czy pchły wykluczają podanie szczepionki. W takich sytuacjach należy odczekać i dopiero gdy pies całkowicie wyzdrowieje, zgłosić się do przychodni weterynaryjnej na szczepienie. Innym przeciwskazaniem do wykonania szczepienia jest kuracja lekami z grupy kortykosteroidów. Ponadto nie szczepi się suk w ciąży oraz tych psów, u których poprzednie dawki szczepionek wywołały reakcje niepożądane, choć te ostatnie występują bardzo rzadko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana