Jakie rodzaje księgowości wyróżniamy?
Osoby zakładające własny biznes muszą liczyć się z koniecznością spełnienia szeregu zobowiązań. Jednym z najważniejszych jest prowadzenie księgowości w odpowiednio dobranej formie – uproszczonej lub pełnej. Zawarte w księgach rachunkowych dane stanowią podstawę do rzetelnego obliczenia różnorodnych należności podatkowych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Nie zwlekaj i już dziś dowiedz się więcej na temat rodzajów księgowości.
Księgowość uproszczona
Z możliwości prowadzenia księgowości w formie uproszczonej korzystają przede wszystkim właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, jak również spółki partnerskie, cywilne oraz jawne osób fizycznych. Warto jednak mieć świadomość, że wyszczególnione podmioty muszą spełniać pewne kryterium finansowe. Ich przychody netto ze sprzedaży towarów i usług za poprzedni rok obrotowy powinny bowiem wynosić nie więcej niż 2 miliony euro.
Przeczytaj również: Kto jest zobowiązany do bycia płatnikiem VAT?
Specjaliści z takich firm, jak biuro rachunkowe z Gliwic TAXONLINE24.PL, wskazują, że księgowość uproszczoną można prowadzić w różnych formach. Najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców rozwiązaniem jest Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, w której uwzględnia się zarówno zyski ze sprzedaży towarów lub świadczenia określonych usług, jak i koszty uzyskania przychodów. Innymi formami księgowości uproszczonej są też karta podatkowa oraz ewidencja przychodów opodatkowanych ryczałtem.
Przeczytaj również: Od czego zależy cena usług księgowych?
Księgowość pełna
Do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są pewne grupy podmiotów gospodarczych. Zalicza się do nich spółki handlowe osobowe oraz kapitałowe, a także różnego rodzaju stowarzyszenia, spółdzielnie i fundacje. Ponadto przepisy dotyczące rachunkowości pełnej prowadzonej przez firmy zajmujące się taką działalnością, jak obsługa księgowa firm z Gliwic, odnoszą się też do jednostek organizacyjnych, które działają na podstawie Prawa bankowego albo przepisów o funduszach inwestycyjnych i obrocie papierami wartościowymi, a także organów samorządowych i jednostek niemających osobowości prawnej. Podobnie jest w przypadku firm i spółek osób fizycznych, których przychody netto w poprzednim roku obrotowym przekroczyły kwotę 2 mln euro.
Przeczytaj również: Rola obsługi kadrowo-płacowej w prowadzeniu firmy
W skład księgowości pełnej wchodzą księga główna i pomocnicze, a także wykazy aktywów i pasywów, dzienniki oraz zestawienia sald i obrotów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana