Jakie mundury noszą kolejarze?
W Polsce istnieje wiele zawodów, do których uprawiania potrzebne jest noszenie munduru. Z umundurowaniem najbardziej kojarzeni są wojskowi, policjanci i strażacy, ale nie tylko oni wdziewają specjalne stroje, by móc z dumą pełnić swoje obowiązki zawodowe. Także kolejarze są tą grupą pracowniczą, która nosi na co dzień mundury. Sprawdź, dlaczego umundurowanie osób pracujących na kolei ma znaczenie i co cechuje klasyczny mundur kolejarza.
Umundurowanie kolejarza – dlaczego jest ważne?
Zawód kolejarza kojarzony jest z pełnieniem istotnej służby – co symbolizuje także wygląd mundurów kolejowych, czyli wszystkich elementów odzieży tworzących zestaw w postaci umundurowania. Choć współcześnie jego wykonywanie przyjęło zupełnie inne znaczenie, cały czas pracownicy kolei są utożsamiani z etosem pracy i poświęcenia. Wynika to z tego, jakie wydarzenia zapisały się na kartach historii.
Kolej odegrała bardzo ważną rolę szczególnie w czasie I wojny światowej, jako środek transportu wojska i skuteczne narzędzie walki. Poza tym kolejarze dzielnie walczyli o zaprzestanie walk toczących się w Polsce w latach 20. ubiegłego wieku, blokując w 1926 roku przejazd pociągów pełnych oddziałów wojskowych z Wielkopolski, które wykazywały wierność wobec legalnej władzy.
Dlatego właśnie, ze względu na to, co minione, umundurowanie kolejarza ma współcześnie większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Każdy kolejarz musi wyglądać schludnie i elegancko – tak już się utarło i tak jest także dziś. Wiedzą o tym doskonale przedstawiciele przedsiębiorstw zajmujących się szyciem mundurów dla kolejarzy, takich jak Fabryka Umundurowania Hero Collection.
Co cechuje mundur kolejarza?
Umundurowanie pracowników kolei składa się z kilku istotnych elementów, przy czym każdy z nich ma niemałe znaczenie. Choć zanim o tym, warto zaznaczyć, że najważniejsze w ubiorze kolejarza jest to, by było ono eleganckie, schludne i zgodne z ogólnie przyjętymi standardami. W Polsce funkcjonuje aktualnie wielu przewoźników kolejowych, natomiast każdy z nich dba o to, by kolejarze wyglądali profesjonalnie i starannie.
Na umundurowanie kolejarza powinny składać się odpowiednio dobrane elementy w postaci koszuli, spodni (ew. spódnicy) i marynarki (ew. żakietu) – skrojone z jak największą dbałością o szczegóły. Istotne są też dodatki, takie jak paski i ozdobne guziki, mogące zdradzać dystynkcję kolejarza. W Polskich Kolejach Państwowych zachowywana jest szczególna dbałość o symbole, dlatego na mundurach kolejarzy widnieją nierzadko hafty, przypinki, broszki, pasy przy marynarce prezentujące właśnie symbole PKP.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana