Jakie grunty są narażone na upłynnianie?

Spis treści
- Na czym w praktyce polega upłynnianie gruntu?
- Dlaczego i na jakich gruntach dochodzi do upłynnienia?
- Upłynnianie na polskich gruntach
Planujesz budowę domu? Z pewnością wiesz, że nie na każdym gruncie można wznieść budynek. Zdarza się, że pod wpływem pewnych czynników, obszar zaczyna się upłynniać. W takich sytuacjach można zlecić wzmocnienie podłoża gruntowego, jednak generuje to dodatkowe koszty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie typy ziemi narażone są na upłynnianie. Dzięki temu sprawdzisz, czy teren na Twojej działce jest odpowiedni do wznoszenia budynków.
Na czym w praktyce polega upłynnianie gruntu?
Upłynnianie jest skutkiem stopniowego zmniejszania się bliskości pomiędzy ziarnami gruntu, przez co ziemia zaczyna zmieniać swoje właściwości. W ten sposób sypki grunt zaczyna przypominać gęstą ciecz, rozpływając się pod wpływem obciążenia. Konsekwencją jest tutaj spadek nośności i wytrzymałości terenu. W efekcie znajdujące się na danym gruncie przedmioty mogą ugrząźć lub nawet utonąć. Można uniknąć tej sytuacji poprzez zlecenie badań gruntu i jego zagęszczenie. Profesjonalizm w tym zakresie wykazuje Przedsiębiorstwo Geologiczne Geoprojekt Szczecin.
Przeczytaj również: Rodzaje prób gruntu i sposoby ich pobierania
Dlaczego i na jakich gruntach dochodzi do upłynnienia?
Na upłynnienie narażone są luźne grunty niespoiste, czyli luźne grunty sypkie, do których należy zaliczyć:
-
żwir;
-
pospółkę;
-
piasek gruboziarnisty;
-
piasek średnioziarnisty;
-
piasek drobnoziarnisty;
-
piasek pylasty.
Zjawisko upłynnienia tworzy się w sytuacji, kiedy grunt narażony jest na duże nasycenie wodą, głównie za sprawą silnego impulsu, np. sztormu lub ulewy. Ujmując dokładniej, grunt upłynnia się, w momencie kiedy ścieżka naprężenia osiągnie powierzchnię załamania. Warto mieć świadomość, że luźny piasek traci swoją nośność, zanim osiągnie wytrzymałość gruntu. Można to wyznaczyć, obliczając kąt tarcia wewnętrznego i spójności. W tym aspekcie szczególnie istotna jest linia stanu krytycznego. Wskazuje ona na załamanie struktury gruntu poprzez wyczerpanie siły tarcia między ziarnami gruntu, co prowadzi do dalszych zmian i deformacji.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić parametry podłoża gruntowego?
Upłynnianie na polskich gruntach
Tereny polskie cechuje dość niewielka aktywność sejsmiczna, przez co zjawisko upłynniania jest stosunkowo rzadkie. Uważa się jednak, że to właśnie ono było przyczyną osunięć zbocza w Dychowie przy elektrowni, a także uznane zostało za potencjalne zagrożenie dla składowiska w Zagłębiu Miedziowym w Rudej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63
-
Adam Orell Usługi Kominiarskie
Kominy - usługi
woj. zachodniopomorskie70-383 Szczecin, Mickiewicza 3 lok. LU 4