Jakich zabiegów konserwacyjnych wymagają dźwigi?

Dźwigi to zaawansowane urządzenia specjalistyczne, które wymagają okresowej konserwacji. Regularnie wykonana konserwacja pozwala zapobiegać wielu poważnym awariom i przestojom w pracy. Cykliczne przeglądy to także sposób na to, aby maszyny te działały sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Jakim zabiegom konserwacji poddaje się dźwigi?
Konserwacja dźwigów – co to jest?
Konserwacja dźwigów pozwala zapewnić bezpieczeństwo użytkowania tego urządzenia, zgodnie z jego przeznaczeniem w każdych warunkach pracy. Dźwigi należą do grupy urządzeń podlegających dozorowi UDT, dlatego proces ich konserwacji określa rozporządzenie Rady Ministra z dnia 7 grudnia 2012 roku w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. 2012 poz. 1468) i rozporządzenie Ministra Gospodarski, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego (Dz. U. 2003 nr 193 poz. 1890). To właśnie od dobrego stanu technicznego oraz procesu, jakim jest konserwacja dźwigów, zależy bezpieczeństwo otoczenia.
Konserwacja dźwigów – jak wygląda?
Wykonywanie konserwacji dźwigów wymaga wielu czynności, które pomagają wcześnie reagować na nieprawidłowości w usterkach technicznych pojazdów. Obejmuje m.in. sprawdzenie stanu technicznego mechanizmów napędowych oraz układów hamulcowych, funkcjonowania i bezpieczeństwa elementów ruchowych, weryfikację prawidłowości obsługi czy działanie urządzeń sygnalizacyjnych, oświetleniowych i sterujących. Dźwigi podlegające dozorowi UDT trzeba okresowo kontrolować – zwłaszcza instalację przeciwpożarową. Należy ją wykonywać co najmniej raz na rok z oceną konstrukcji nośnej dźwigu. Takie usługi proponuje konserwacja i serwis dźwigów Henryka Szokalskiego.
Konserwacja dźwigów – jak często?
O częstotliwości konserwacji dźwigów decydują dwie rzeczy: procedury określone przez UDT oraz zalecenia producenta urządzenia. Serwis może być przeprowadzany w różnym cyklu, ale nie rzadziej niż raz na rok. Zgodnie z aktualnymi przepisami konserwację urządzeń dźwigowych wykonuje się co 30 lub co 90 dni. Żurawie samojezdne, wieżowe, szybkomontujące i szynowe należy poddawać konserwacji co 30 dni, a żurawie przenośne co 60 dni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Remhol Uslugi brukarskie Roboty ziemne Wyburzenia i rozbiórki
Budowlane usługi - brukarskie
woj. pomorskie84-200 Wejherowo, Kamienna 17
-
Brinstal
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. lubuskie67-407 Jędrzychowice 14a lok. 1