Jaka odzież BHP będzie najlepsza dla spawacza?

Polskie przepisy nie określają jednoznacznie, jaki typ odzieży sprawdzi się w odniesieniu do konkretnych zawodów. Każdy tego typu produkt powinien jednak spełniać określone wymagania jakościowe, zgodnie z normą. Do przykładowych elementów odzieży dla spawacza zaliczają się spodnie, rękawice oraz przyłbica. Jakie jeszcze wyroby trzeba uwzględnić? Co trzeba wiedzieć o ubraniach spawalniczych?
Zadania i cechy odzieży spawalniczej
Jeśli chodzi o właściwości odzieży spawalniczej, to są one określone w normie EN 11611. Odzież przeznaczona do pracy spawalniczej powinna ograniczać ryzyko wypadków, chronić zdrowie pracownika i zwiększać jego komfort pracy. Wspomniany dokument reguluje także kwestię zastosowanych materiałów i sposobu projektowania.
Przykładowo, ubrania i akcesoria do takiego zastosowania muszą gwarantować ponadprzeciętną ochronę przed iskrami, ogniem i ciepłem. Dotyczy to także zabezpieczenia przed:
- ciepłem kontaktowym,
- rozpryskami stopionego żelaza,
- porażeniem prądem (przypadkowy kontakt z przewodami elektrycznymi),
- nieosłoniętym płomieniem.
W zależności od tego, jaką metodę spawania zastosowano, należy dobrać odpowiednią klasę ubrania roboczego dla spawacza. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać
u profesjonalnego dostawcy, takiego jak firma AMW.
Do klasy pierwszej zaliczają się ubrania przeznaczone do prac o niskim stopniu zagrożenia. Im wyższa klasa, tym większe niebezpieczeństwo wiąże się z podejmowaniem określonych działań.
Jakie ubrania robocze dla spawacza?
Do odzieży spawalniczej zaliczają się takie elementy jak:
- spodnie robocze,
- kurtki robocze,
- fartuchy skórzane,
- rękawice robocze,
- kombinezony,
- przyłbice ochronne.
Ogólnie rzecz biorąc, ubrania i akcesoria przeznaczone do spawania powinny chronić cały tułów, szyję, nogi i ramiona. Ważne jest również to, by kieszenie zewnętrzne miały odpowiedniego typu klapy – szersze o przynajmniej 2 cm od otworów.
Dobieranie odzieży spawalniczej
Dobierając odzież spawalniczą, warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak warunki środowiska pracy oraz rodzaj wykonywanych działań.
Na jaki materiał się zdecydować? Częstym wyborem jest skóra, na przykład pełna licowa. Inną opcją jest dwoina skórzana. Wśród pozostałych rozwiązań wymienia się syntetyczne materiały ognioodporne oraz tkaniny impregnowane przeciwpalnie o właściwościach dielektrycznych. Muszą być one odporne na drobne rozpryski płynnego metalu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana