Jaką grubość powinny mieć przewody elektryczne w instalacjach niskiego napięcia?

Przewody i kable niskiego napięcia zalicza się do standardowych elementów instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych. Właściwy dobór konkretnych modeli ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w danym budynku oraz zgromadzonego tam mienia. Przy podejmowaniu decyzji w tej kwestii szczególną uwagę trzeba zwrócić na grubość wybranych przewodów. Sprawdź koniecznie optymalne wartości tego parametru.
Instalacje niskiego napięcia – co to takiego?
Mianem instalacji niskiego napięcia (NN) określa się sieć elektroenergetyczną, dostarczającą prąd do odbiorców indywidualnych. Pochodząca z tego typu instalacji energia elektryczna trafiająca do klientów wyróżnia się częstotliwością na poziomie 50 Hz oraz napięciem fazowym wynoszącym 230 V. Warto mieć świadomość, że wspomniane wartości obowiązują w większości krajów w Europie i na świecie z wyjątkiem USA, Wielkiej Brytanii oraz Japonii. Linie NN montowane przez specjalistów z takich firm, jak GrawEL, odgrywają kluczową rolę w sieci dystrybucyjnej. Sieci instalowane wraz z odpowiednio dobranymi stacjami transformatorowymi gwarantują stałe dostawy energii nie tylko klientom prywatnym, ale także małym i średnim firmom, gabinetom zabiegowym i szpitalom. Linie NN w większości przypadków występują w formie modeli napowietrznych zrobionych z aluminiowych, pełnoizolowanych przewodów zawieszonych na żelbetowych lub drewnianych słupach. W centrach dużych miast na ogół stosuje się linie kablowe.
Jak wybrać najlepsze przewody elektryczne do instalacji niskiego napięcia?
Wysokiej jakości przewody elektryczne do linii NN muszą odznaczać się odpowiednią wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też przy wyborze tego typu kabli, z których składają się określone instalacje elektryczne, szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby miały one optymalną grubość. Wielkość wspomnianych parametrów zależy od materiału wykonania przewodów oraz ich przeznaczenia. I tak w przypadku ułożonych na stałe przewodów aluminiowych minimalny przekrój żyły powinien wynosić 2,5 mm2, a w przypadku kabli miedzianych analogiczna wartość powinna wynosić 1,5 mm2. Dla linii napowietrznych z aluminium obowiązują wartości na poziomie od 16 do 25 mm2, a dla miedzianych od 4 do 10 mm2.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63
-
Brinstal
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. lubuskie67-407 Jędrzychowice 14a lok. 1