Jak zagospodarować wodę deszczową?
Cena za litr wody rośnie w bardzo szybkim tempie. Jednak bez tego dobra natury nie sposób się obejść. Woda służy nie tylko do zaspokajania pragnienia, ale jest też niezbędna do prania, podlewania roślin czy zapewnienia działania urządzeń sanitarnych. Jest jednak kilka sposobów, aby znacząco obniżyć rachunki za wodę. Jednym z nich jest możliwość wykorzystywania dobrodziejstwa, jakim jest deszczówka. Sprawdź, jak to zrobić.
Jak pozyskać wodę pochodzącą z opadów deszczu?
Aby móc wykorzystywać wodę z deszczówki, należy zbudować na działce odpowiednią instalację. Będzie ona służyła do tego, aby transportować wodę z dachu do specjalnego rodzaju zbiorników.
Elementami, które muszą znaleźć się w każdej instalacji tego typu, są przewody zewnętrzne doprowadzające deszczówkę prosto do zbiornika. Oprócz tego należy zainstalować także filtry – podziemne albo narynnowe. Ich zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń znajdujących się w opadach deszczu. Nie można zapomnieć także o montażu pompy lub hydrofora. Jednym z ważniejszych komponentów tego układu są też zbiorniki na wodę. Mogą one być umiejscowione na powierzchni albo pod ziemią. Bogata oferta tego typu zbiorników znajduje się w ofercie firmy FHU MiM Mariusz Mańkowski.
Ostatnim etapem jest instalacja przewodów wewnętrznych, które zajmą się transportem wody bezpośrednio do różnego rodzaju urządzeń.
Mimo że budowa takiego systemu wiąże się z pewnymi kosztami, to szybko się one zwracają. Wykorzystanie deszczówki diametralnie zmniejsza zużycie wody w każdym gospodarstwie domowym czy rolnym.
Wykorzystanie deszczówki
Możliwości wykorzystania deszczówki jest naprawdę sporo. Zbiorniki na deszczówkę mogą być połączone chociażby z pralkami. Nie należy przy tym obawiać się, że woda o takim pochodzeniu zniszczy garderobę. Sytuacja rysuje się wprost przeciwnie – deszczówka jest wodą miękką, co przekłada się na efektywność samego prania, jak i na dłuższą eksploatację pralki.
Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie deszczówki do spłukiwania toalet. Oczywiście nadal trzeba będzie uiszczać opłaty za ścieki, ale zdecydowanie zmniejszy się zużycie wody.
Woda pochodząca z opadów deszczu jest też wolna od bakterii czy zarazków. Dlatego sprawdzi się podczas prac porządkowych – na przykład mycia podłóg.
Podlewanie ogrodu zawsze pochłania duże ilości wody. Latem i wiosną szczególnie często trzeba dostarczać ją uprawnianym roślinom czy trawnikowi. W tym przypadku także można wykorzystać wodę zgromadzoną w zbiornikach na wodę deszczową. Ma ona o wiele lepszy wpływ na uprawy niż ta, która pochodzi z kranu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana