Jak z soków usuwa się zmętnienie?

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w ciągu dnia powinno spożywać się odpowiednią ilość warzyw i owoców, przy czym jedną porcję można zamienić na szklankę soku, którego są różne rodzaje. Świeżo wyciśnięty, bez względu na to, czy w warunkach domowych, czy w fabryce jest naturalnie mętny. Czasami zostawia się go w tej postaci, jednak nie zawsze. Chcąc otrzymać sok klarowny, trzeba zastosować różne metody. Na czym one polegają?
Dlaczego w sokach widoczne jest zmętnienie?
Wśród różnych rodzajów soku możemy wymienić sok naturalnie mętny, klarowny, z soku zagęszczonego lub przecierowy. Trzeba też mieć świadomość, że ich właściwości prozdrowotne mogą się różnić. Nie zmienia to jednak faktu, że u podstawy każdego rodzaju soku są owoce lub warzywa. Firmą, gdzie można się zaopatrzyć w to, co jest potrzebne do produkcji, soków jest Towarzystwo Produkcyjno - Handlowe FRUCTOPOL.
Soki powinno robić się z dojrzałych owoców, ponieważ są one wówczas słodsze. Świeżo wyciśnięty sok zawsze będzie mętny. Związane jest to z obecnością miąższu, który składa się m.in. z pektyn, związków garbnikowych, białka i skrobi, które muszą być usunięte w trakcie klarowania. Zmętnienie może być również spowodowane obecnością niechcianych bakterii czy pleśni. Wpływ na to ma jakość przetwarzanych owoców czy sposób przechowywania soku. W wyeliminowaniu skrobi pomaga np. niska temperatura, a żelatyna pomaga usuwać białka powodujące zmętnienie.
Co jest niezbędne do usuwania zmętnień w sokach?
Sok klarowny to taki, gdzie nie ma zmętnienia wynikającego z obecności kawałków miąższu warzyw lub owoców, które zostały użyte do produkcji soku. Do usuwania zmętnień w sokach stosuje się procesy biochemiczne (np. enzymy pektynolityczne), chemiczne i fizyczne. Wśród tych ostatnich można wymienić wirowanie, filtrację (również ultrafiltrację) i stabilizację. W procesie klarowania bardzo trzeba zwracać uwagę np. na temperaturę procesu, ilość i jakość środków klarujących, technikę mieszania czy kolejność dodawania poszczególnych składników.
W procesie klarowania soków owocowych używane są również m.in.:
zole krzemionkowe,
bentonit,
żelatyna,
białko roślinne (zamiast żelatyny, żeby sok był wegański).
Dzięki wszystkim wymienionym produktom, preparatom czy procesom można cieszyć się klarownym sokiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Guz Technika Piekarnicza Sp. z o.o.
Piekarnie, cukiernie - zaopatrzenie
woj. śląskie41-103 Siemianowice Śląskie, Budryka 4
-
Ajo&Robin Szafruga
Gastronomia - wyposażenie
woj. śląskie41-303 Dąbrowa Górnicza, Łączna 39 lok. 121
-
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska
Spółdzielnie spożywców
woj. pomorskie83-330 Żukowo, Gdańska 38
-
Renee Jadłodajnia Renata Kucharczyk
Restauracje - kuchnia polska
woj. świętokrzyskie29-100 Włoszczowa, Partyzantów 83