Jak wygląda kompleksowa likwidacja szkód komunikacyjnych?
Osoba poszkodowana w wyniku kolizji lub wypadku ma prawo do likwidacji szkody komunikacyjnej z OC sprawcy zdarzenia lub z dobrowolnego ubezpieczenia AC. Proces likwidacji szkód komunikacyjnych może wydawać się nieco skomplikowany, jednak sprowadza się do kilku głównych etapów. Warto wiedzieć, czego można spodziewać się, zgłaszając ubezpieczycielowi szkodę.
Czym jest szkoda komunikacyjna?
O szkodzie komunikacyjnej mówimy wtedy, gdy doszło do wypadku lub kolizji, podczas której uszkodzony został pojazd, przedmioty w nim przewożone lub ktoś doznał obrażeń ciała. Osoby poszkodowane mają prawo do bezpłatnej likwidacji poniesionych szkód – zarówno materialnych, jak i niematerialnych. Za likwidację szkody komunikacyjnej odpowiada towarzystwo ubezpieczeń, w którym osoba odpowiedzialna za zdarzenie wykupiła polisę OC. W sytuacji, gdy to poszkodowany ponosi winę za wypadek lub kolizję, powinien zgłosić się do swojego ubezpieczyciela. Otrzyma odszkodowanie pod warunkiem, że jego polisa AC obejmuje wypłatę należności w przypadku danego zdarzenia (warunki ubezpieczeń AC różnią się w poszczególnych firmach).
Na czym polega kompleksowa likwidacja szkody komunikacyjnej?
Osoby, które uczestniczyły w zdarzeniu drogowym, mogą poczuć się zagubione w kwestii formalności oraz kolejności kroków, jakie należy podjąć, aby uzyskać rekompensatę. Warto pamiętać, że pierwszym krokiem powinno być zawsze jak najszybsze zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Dopiero wtedy rozpocznie się proces analizy zdarzenia. Pomocą w załatwieniu wszystkich formalności służą firmy odszkodowawcze, takie jak Bryksaexpert.
Likwidacja szkody komunikacyjnej przebiega następująco:
- Po otrzymaniu zgłoszenia szkody, ubezpieczyciel przystępuje do analizy sprawy. Zbiera dowody poniesionych szkód (np. zdjęcia uszkodzonego samochodu). Na tym etapie istotne jest przekazanie ubezpieczycielowi również wszystkich dowodów poniesionych kosztów, np. za leczenie, czy naprawę uszkodzonego w trakcie zdarzenia laptopa.
- Ubezpieczyciel zleca rzeczoznawcy samochodowemu przeprowadzenie oględzin auta. Przygotuje on kosztorys szkody, na podstawie którego oszacowana zostanie wysokość odszkodowania w zakresie dotyczącym naprawy pojazdu.
- Poszkodowany może wybrać sposób likwidacji szkody. Dostępne są dwie opcje: wariant kosztorysowy oraz naprawa bezgotówkowa. Wybierając wariant kosztorysowy, poszkodowany otrzyma od ubezpieczyciela środki na naprawę samochodu. W wariancie bezgotówkowym ubezpieczyciel nie przekazuje pieniędzy poszkodowanemu, tylko rozlicza się z warsztatem, który dokona naprawy samochodu. Co ważne, bez względu na wybraną opcję, poszkodowany zawsze ma prawo wybrać warsztat – może skorzystać z miejsca zaproponowanego przez ubezpieczyciela lub poszukać warsztatu na własną rękę.
- Oprócz opłacenia naprawy samochodu ubezpieczyciel powinien zwrócić poszkodowanemu poniesione koszty, np. za holowanie pojazdu, a także zapewnić samochód zastępczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana