Jak wygląda badanie holterem ciśnieniowym?
Badanie holterem ciśnieniowym to sposób na zdiagnozowanie schorzeń kardiologicznych. Aparat umożliwia rejestrację pracy serca w dłuższym czasie, a badanie trwa zwykle minimum dobę. Zapisywanie wyników prowadzone jest podczas normalnej, codziennej aktywności. Używając aparatu Holtera można w komfortowy sposób pracować, spacerować i wykonywać obowiązki domowe. Badanie ma za zadanie wykrycie, czy realizując codzienne czynności, zachodzą u pacjenta zaburzenia rytmu serca. Warto jednak pamiętać, że podczas korzystania z urządzenia, należy zadbać, aby nie miało kontaktu z wodą, która może je trwale uszkodzić. Jak wygląda badanie holterem ciśnieniowym?
Przebieg badania hotlerem ciśnieniowym
Ambulatory blood pressure monitoring (badanie holterem) jest badaniem kardiologicznym i stanowi najpopularniejszy sposób na automatyczny monitoring ciśnienia tętniczego krwi w ciągu całej doby.
Badanie holterem ciśnieniowym polega na mierzeniu wartości ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego i częstotliwości rytmu serca. W skład urządzenia wchodzi jednostka centralna i rękaw nakładany na rękę. Rejestrator wyposażony w automatyczną pompę jest zasilany na baterie i przypomina wyglądem tradycyjny ciśnieniomierz. Dzięki holterowi można jednak monitorować pracę serca przez 24 godziny, a nie tylko podczas kilkuminutowego badania. Holter przeprowadza pomiar co 15 minut, a w nocy co pół godziny. W ciągu doby może wykonać nawet 70 pomiarów. Badanie przypomina to samo, które dokonywane jest tradycyjnym urządzeniem – mankiet na ramieniu zostaje wypełniony powietrzem, a jednostka automatycznie mierzy i zapamiętuje wyniki.
Podczas gdy urządzenie dokonuje pomiaru, należy równolegle oznaczać aktywność w ciągu dnia w zeszycie. Dzięki temu lekarz może porównać wyniki z holtera z zapisem codziennej aktywności pacjenta. Zaleca się więc rejestrowanie czasu przeznaczonego na odpoczynek, aktywność, przyjmowanie leków, posiłków, a także stresujących sytuacji.
Dlaczego badanie holterem to dobre rozwiązanie?
Badanie holterem ciśnieniowym umożliwia skuteczną ocenę prawidłowości ciśnienia tętniczego krwi, mierzonego automatycznie podczas codziennej aktywności pacjenta. Badanie trwa dobę, a w tym czasie pomiar ciśnienia dokonywany jest wielokrotnie o różnej porze dnia i snu. Za każdym razem wyniki pomiarów są rejestrowane w pamięci urządzenia i pokazują wartość ciśnienia i częstotliwość rytmu serca. Holter ciśnieniowy umożliwia zdiagnozowanie choroby i ocenienie skuteczności wdrożonego już leczenia.
Jak mówi pracownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Euro - Klinika, oferującego badanie holterem: Badanie holterem ciśnieniowym nie wymaga od pacjenta specjalistycznego przygotowania się. Urządzenie montowane jest i uruchamiane przez lekarza w gabinecie. Dobrze jest ubrać wtedy koszulkę z krótkim rękawem, aby móc wygodnie założyć mankiet urządzenia na ramię – musi on dotykać bezpośrednio skóry. Warto pamiętać, że holtera nie można narażać na kontakt z wodą, która może go uszkodzić.
Decydując się na przeprowadzenie badania kardiologicznego holterem ciśnieniowym, należy skorzystać z oferty jedynie profesjonalnych placówek oferujących takie usługi. Doświadczeni lekarze dysponujący najlepszym sprzętem medycznym to gwarancja bezpiecznego i rzetelnego badania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana