Jak sprawdzić auto przed zakupem?
Kupno pojazdu z drugiej ręki obarczone jest dużym ryzykiem. Samochód używany może mieć bowiem wiele ukrytych wad i mankamentów, które nawet podczas dokładnych oględzin auta mogą pozostać niezauważone. Dlatego, jeśli poszukujesz samochodu na rynku wtórnym, przeczytaj artykuł, a dowiesz się co zrobić, aby dokładnie sprawdzić auto przed zakupem.
Dlaczego dokładne sprawdzenie auta przed zakupem jest ważne?
Kupując pojazd z rynku wtórnego, musisz liczyć się tym, że może mieć on wiele ukrytych wad, zarówno mechanicznych, jak i blacharskich. Powinieneś mieć świadomość, że nie wszyscy sprzedający są na tyle uczciwi, aby przedstawić faktyczną historię pojazdu i wszystkie ważne informacje o jego stanie technicznym. O wielu wadach może także nie wiedzieć sam sprzedający, zwłaszcza jeśli auto miało wielu właścicieli. Z tego względu, że większość prywatnych umów kupna-sprzedaży samochodu nie przewiduje gwarancji ani rękojmi, zakup uszkodzonego pojazdu może okazać się pułapką, która będzie kupującego słono kosztować.
Przeczytaj również: Jak usprawnić składowanie towarów w magazynie?
Jak sprawdzić pojazd na etapie przeglądania ofert?
Zanim zdecydujesz się na oglądanie samochodu, warto przejrzeć jego historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeśli dysponujesz numerem VIN i numerem rejestracyjnym, będziesz mógł przekonać się, że samochód nie jest kradziony, poznać jego prawdziwy przebieg i dowiedzieć się, czy ma aktualne badanie techniczne. Jak przekonują eksperci z warsztatu samochodowego Spec Auto Serwis z Białegostoku, który zajmuje się głównie serwisem samochodów marki Peugeot, Citroen i Opel, jedynym skutecznym sposobem sprawdzenia auta używanego przed zakupem jest jego przegląd w dobrym serwisie samochodowym.
Przeczytaj również: Wynajem auta w wielkim mieście - alternatywa dla własnego samochodu?
Przegląd samochodu używanego przed zakupem
Samodzielna ocena stanu technicznego samochodu nawet przez doświadczonego kierowcę, zwłaszcza bez specjalistycznego sprzętu może być niewystarczająca. Dlatego warto czynność tę powierzyć profesjonalistom. Przegląd samochodu zwykle nie trwa dłużej niż dwie godziny i jest relatywnie niedrogi, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę koszt ewentualnych naprawy ukrytych wad. Serwisant dokona przeglądu wszystkich najważniejszych podzespołów i oceni stan techniczny nadwozia, jakość lakieru, stopień zużycia wnętrza oraz kompletność wyposażenia. Zbada także efektywność i szczelność układu wydechowego, skuteczność hamulców, pracę silnika oraz wiele inny elementów. Warsztat sporządzi po przeglądzie raport z listą i wyceną napraw. Dzięki temu kupujący zdobywa pełną wiedzę o wszystkich wadach samochodu i kosztach związanych z ich usunięciem. Pozwala to na prowadzenie negocjacji ze sprzedającym i ustalenie uczciwej ceny.
Przeczytaj również: Kiedy warto zastanowić się nad rowerem elektrycznym?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana