Jak rozpoznać depresję u starszej osoby?

Jak odróżnić chwilowo obniżony nastrój od depresji u osób starszych? Odczucie smutku, beznadziei czy pustki zdarza się każdemu człowiekowi. Jednak czasem emocje te mogą towarzyszyć danej osobie tak często, że upośledza to prawidłowe funkcjonowanie w sferze lub zawodowej czy, co bardziej istotne w przypadku osób starszych - społecznej.
Jakie objawy wskazują na depresję osób starszych?
Jeśli podejrzewamy, że mamy do czynienia z depresją, sprawę warto omówić z lekarzem rodzinnym lub lekarzem psychiatrii i zgodnie z jego zaleceniami podjąć się leczenia depresji. Na przykład w gabinecie psychiatrycznym Łukasza Filipowskiego w Rzeszowie.
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 stwierdza, że aby stwierdzić występowanie epizodu depresyjnego (także depresji u osób starszych) trzeba zaobserwować przez co najmniej dwa tygodnie przynajmniej dwa spośród objawów:
obniżony nastrój,
nieodczuwanie przyjemności,
wzmożona męczliwość;
a także co najmniej dwa spośród:
osłabiona uwaga i koncentracja,
zaburzony rytm dobowy,
obniżona samoocena,
poczucie winy,
zaburzony apetyt,
negatywne myśli dotyczące przyszłości,
próby samobójcze.
Na które objawy depresji szczególnie zwrócić uwagę u osób starszych?
Osłabiona uwaga i koncentracja łatwo może zostać przegapiona ponieważ jest stosunkowo niespecyficzna. Jednak w połączeniu z innymi symptomami powinna dać nam do myślenia. U osób starszych szczególnie należy zwracać uwagę na brak celu w życiu połączony z brakiem pozytywnych przewidywań co do przyszłości. W leczeniu i zapobieganiu depresji osób starszych może być pomocna terapia zajęciowa która pomaga aktywizować również osoby w podeszłym wieku. Starsi ludzie, niezależnie od stanu zdrowia, z wiekiem często krócej śpią i mają mniejszy apetyt. Jednak nie należy lekceważyć nagłych zmian w tej sferze.
Jakie są najczęstsze powody depresji u osób starszych?
Często występujące choroby czy trudności fizyczne lub psychiczne sprowadzają kolejne czarne myśli dotyczące przyszłości. Zwłaszcza, że tym etapie życia osoby starsze pozbawione zostają dotychczasowych obowiązków. Zmiana taka bywa przeżywana bardzo intensywnie. Seniorzy często wymagają od siebie zbyt wiele nie przyjmując do wiadomości spadku własnych możliwości wynikającego z występujących schorzeń lub wprost z wieku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Studio Paznokci Sonia Czarnecka
Kosmetyka - usługi
woj. zachodniopomorskie70-230 Szczecin, Potulicka 63
-
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
Lekarze - psychiatrzy
woj. łódzkie91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14
-
Mag-Med Sklep Medyczny
Medyczna aparatura, materiały
woj. opolskie47-220 Kędzierzyn-Koźle, Wojska Polskiego 13