Jak przebiega odwyk alkoholowy?
Niekontrolowane spożywanie alkoholu może prowadzić do uzależnienia, co z kolei negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Jednym ze sposobów na skuteczną walkę z problemem alkoholowym jest odwyk. Jak przebiega tego rodzaju terapia? Z jakich elementów się składa? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.
Leczenie stacjonarne czy ambulatoryjne?
Osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu mają do wyboru dwa podstawowe rodzaje leczenia – stacjonarne i ambulatoryjne. Decyzja o wyborze jednego z nich zależy od stopnia zaawansowania uzależnienia, potrzeb indywidualnych oraz możliwości finansowych. Stacjonarny odwyk alkoholowy w Warszawie lub innym polskim mieście polega na całkowitym odcięciu się od spożywania alkoholu – poprzez pobyt w specjalistycznym ośrodku, gdzie pacjent korzysta ze wsparcia lekarzy, terapeutów oraz innych osób mających podobne problemy. Leczenie ambulatoryjne z kolei obejmuje regularne wizyty u specjalistów oraz uczestnictwo w grupach wsparcia – nie wymaga przy tym rezygnacji z codziennych obowiązków.
Przeczytaj również: Czym jest współuzależnienie?
Profesjonalna pomoc psychologiczna i medyczna
Znaczącym elementem procesu odwykowego jest regularne korzystanie z pomocy specjalistów. Psychoterapia indywidualna lub grupowa pomaga uzależnionemu dostrzec przyczyny swojego problemu oraz nauczyć się radzenia sobie z trudnościami, bez sięgania po alkohol. Profesjonalni terapeuci są w stanie zaproponować konkretne techniki relaksacyjne oraz wzmacniające poczucie własnej wartości.
Przeczytaj również: Od czego zależy długość detoxu od alkoholu?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik położonego niedaleko Warszawy ośrodka odwykowego SNS Therapy: W walce z uzależnieniem alkoholowym często korzysta się także z farmakoterapii, czyli leczenia farmakologicznego. Leki tego rodzaju mają na celu pomoc w redukcji objawów związanych z odstawieniem alkoholu, takich jak drżenie rąk, lęk czy bezsenność. W terapii stosowane są również środki farmakologiczne utrudniające spożywanie alkoholu – poprzez wywoływanie nieprzyjemnych objawów.
Wsparcie rodziny i bliskich
Odwyk alkoholowy zdecydowanie łatwiej jest przechodzić w obecności bliskich, którzy wspierają osobę uzależnioną. Nie bez znaczenia jest tu rola rodziny, której wsparcie jest kluczowe w początkowej fazie odwyku. Ważne jest, aby osoba uzależniona czuła się kochana i rozumiana przez najbliższych. Rodzina powinna wykazywać się konsekwencją w egzekwowaniu zasad odwyku oraz być gotowa na trudności związane z emocjonalnymi wahaniami osoby uzależnionej.
Przeczytaj również: Stosowanie esperalu w Warszawie - co warto wiedzieć i jakie korzyści przynosi?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana