Jak przebiega budowa podziemnego parkingu?
Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych w budynku mieszkalnym lub użytkowym wiąże się coraz częściej z koniecznością wybudowania parkingu podziemnego. Pozwala to na optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, a także urządzenie nad nim przestrzeni wspólnej, placu zabaw czy posadzenie właściwie dobranej roślinności. Dla osób korzystających z samochodów takie rozwiązanie jest wygodne, o ile wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo.
Co jest szczególnie ważne przy budowie parkingów podziemnych?
Parkingi podziemne wymagają zastosowania dobrych izolacji przeciwwilgociowych oraz przeciwwodnych, ponieważ z racji swego usytuowania są narażone na ciągły kontakt z wodami opadowymi i gruntowymi, które mogą przesiąkać zarówno przez ściany, jak i podłogę. Jest to o tyle groźne, że woda przedostająca się do wnętrza budynku jest jednym z największych zagrożeń dla jego konstrukcji oraz możliwości wykorzystywania go zgodnie z przeznaczeniem. Jej obecność oznacza nie tylko zawilgocenie murów prowadzące do rozwoju grzybów i pleśni, ale także wychładzanie i stopniowe zachodzenie reakcji chemicznych powodujących destrukcję zastosowanych materiałów budowlanych. Wywołuje też korozję użytych zbrojeń, co może doprowadzić do osłabienia struktury nośnej całej konstrukcji. Ponieważ usuwanie tego rodzaju usterek jest kłopotliwe i kosztowne podczas budowy parkingów podziemnych wykonawcy powinni zwracać szczególną uwagę na jakość wykorzystanych materiałów izolacyjnych i na ich prawidłowe zastosowanie.
Jak zabezpiecza się parkingi podziemne przed działaniem wody?
Konstrukcja parkingu jest z reguły wkomponowana w budynek i powstaje jako jego kondygnacja podziemna. W części znajdującej się pod budynkiem dach garażu będzie jednocześnie stropem parteru, natomiast w miejscu, które ma tworzyć patio, teren zielony czy plac zabaw stosuje się zwykle stropodach odwrócony. Wiąże się to zarówno z koniecznością ułożenia pokrycia zabezpieczającego powstający parking, jak i wykonania hydroizolacji na styku płyty tworzącej dach oraz ścian zewnętrznych, które znajdują się ponad nią. Przy dużych powierzchniach konieczne będzie przewidzenie i uszczelnienie niezbędnych dylatacji. Ważne będzie zastosowanie właściwych odwodnień, które pozwolą na odprowadzanie wody opadowej do kanalizacji. Pierwszą warstwą układaną przez wykonawcę np. firmę Hydro System na stropie będzie materiał hydroizolacyjny – w zależności od sytuacji może to być odpowiednia membrana, ale także masa uszczelniająca. Na niej układana jest izolacja termiczna w postaci płyt styropianowych, a następnie zabezpieczenie w postaci geowłókniny i warstwa podsypki, na której umieszczone zostanie wybrane podłoże.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana