Jak powstają tradycyjne wędzonki?
Tradycyjne wędzonki powstają w wieloetapowym procesie przygotowania. Są przekąską spożywaną na zimno, na stołach biesiadnych, a także stanowią dodatek do kanapek oraz grillowania. Kluczowym elementem ich produkcji jest odpowiednio dobrane mięso, wysokiej jakości i bez nastrzyku. Drugim, równie istotnym elementem jest dobór odpowiednich przypraw, ziół, solanek i sposobu wędzenia. To one nadają gotowym wędlinom smak i aromat. Ważną kwestią jest także dobór drewna, które stosuje się podczas procesu wędzenia. Jak więc przebiega proces wędzenia?
Wędzenie wędlin
Wędzenie odbywa się w murowanych wędzarniach z cegieł szamotowych. W paleniskach jest rozpalany ogień z przygotowanego sezonowanego drewna twardego (buk, olcha, owocowe). Różnice w barwie, zapachu i smaku zależą od gatunku drewna i temperatury, jakiej poddane są wyroby. Można stosować wędzenie z wykorzystaniem technologii dymu zimnego, ciepłego i gorącego. Wędzenie zimne do temperatury 30 stopni Celsjusza przebiega od paru godzin do kilku dni. Są to polędwice, szynki wędzone na zimno, metki, itd. Wędzenie gorącym dymem w temperaturze ok.70-80 stopni Celsjusza przebiega od kilku do kilkunastu godzin. Tą metodą wędzi się m.in. trwałe, podsuszane kiełbasy, szynki, polędwice, boczki i inne typy mięs.
Dlaczego tradycyjne wędzonki to dobry wybór?
Tradycyjny proces wędzenia spełnia podstawowe zadania. Przede wszystkim stanowi obróbkę termiczną żywności bez użycia środków konserwujących. Odpowiedni dobór i technologia procesu wędzenia pozwalają na uzyskanie i zachowanie norm unijnych.
Jak mówi właściciel firmy TOŁŁOCZKO oferującej sprzedaż naturalnych wędzonych wędlin: Misją FIRMY TOŁŁOCZKO jest zdrowo odżywiać polskie społeczeństwo. W naszym zakładzie spełniamy normy unijne dotyczące substancji smolistych i WWA. Stawiamy na jakość naszych wyrobów wędliniarskich. Ważne jest przestrzeganie zasad i receptur. Nasze receptury opracowane są przez właścicieli: Tomasza Tołłoczko i syna Krzysztofa Tołłoczko. Chronimy je własnym patentem. Równie ważny jest dobór pierwszej klasy jakości mięsa pochodzącego z rozbioru półtusz – w naszym przypadku są to lokalni producenci z Kaszub.
Decydując się na zakup wędlin wędzonych w naturalny sposób, należy wybierać jedynie sprawdzone firmy pod stałym nadzorem służb weterynaryjnych. Mięso pozyskiwane od lokalnych producentów i stosowanie tradycyjnych procesów wędzenia to gwarancja udanych i bezpiecznych zakupów bez uzupełniaczy chemicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana