Jak ociepla się domy pasywne?
Budownictwo pasywne polega na ograniczaniu do minimum zapotrzebowania energetycznego niezbędnego do ogrzewania i zmniejszaniu kosztów eksploatacji. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii różnego typu oraz skutecznej izolacji termicznej. W artykule wyjaśniamy, jakie materiały można wykorzystać do wykonania ocieplania w domu pasywnym i o czym jeszcze warto pamiętać.
Dlaczego izolacja domu pasywnego jest tak ważna?
Nawet najbardziej energooszczędne rozwiązania grzewcze czy systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii nie będą pełniły swoich podstawowych funkcji, jeśli budynek nie zostanie właściwie zaizolowany. To wyjątkowo ważne w przypadku domów pasywnych, które powinny wyróżniać się jak najmniejszymi stratami energii, aby zachować niskie zapotrzebowanie energetyczne. Ciepło „ucieka” głównie w obszarach mostków termicznych (okolice drzwi i okien, połączenia dachu i ściany zewnętrznej itd.), dlatego precyzyjne zamontowanie ocieplenia jest w tych miejscach szczególnie istotne.
Czym można ocieplić dom pasywny?
Do wykonywania ocieplenia w domach pasywnych stosuje się tylko specjalne materiały ociepleniowe o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła. Zalicza się do nich m.in.:
piankę poliuretanową zamknięto-komórkową,
piankę poliuretanową otwarto-komórkową,
wełnę w granulacie.
Oprócz izolacji natryskowej pianką PUR, popularny jest obecnie także styropian grafitowy wyróżniający się korzystnym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Poza wyborem rodzaju materiału, należy zadbać o jego odpowiednią grubość i staranny montaż. Jedną z firm zajmujących się profesjonalnym wykonywaniem ociepleń jest PLUIMERS - izolacje z siedzibą w Kutnie.
O czym jeszcze trzeba wiedzieć?
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że budowa wyjątkowo szczelnego obiektu niesie za sobą dodatkowe wymagania. Aby w takim hermetycznym domu uniknąć tzw. efektu termosu, należy go wyposażyć w mechaniczną wentylację wymuszającą prawidłowy przepływ powietrza. Najlepiej sprawdzają się do tego celu systemy z wymiennikami ciepła (rekuperatory), które odzyskują energię z wywiewu, co przekłada się na korzystny bilans energetyczny zarówno zimą, jak i latem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana