Jak obchodzić się z gaśnicą proszkową?

Pierwsze gaśnice pojawiły się już w połowie XVIII wieku. Choć od tego czasu zasada ich działania niewiele się zmieniła, to mimo tego współczesne gaśnice stały się skutecznym środkiem gaśniczym. Nowoczesne gaśnice przystosowane są do gaszenia różnego typu pożarów i dlatego podzielone zastały na kategorie w zależności od zawartości środka gaśniczego. Jedną z najczęściej stosowanych jest gaśnica proszkowa. Warto wiedzieć, jak się z nią obchodzić.
Czym są gaśnice i jakie pożary można nimi gasić?
Gaśnica to zazwyczaj przenośne urządzenie zaprojektowane do gaszenia pożarów. Zgodnie z wieloma rozporządzeniami oraz przepisami ppoż. muszą być na wyposażeniu budynków i obiektów publicznych, pojazdów, zakładów przemysłowych i wszędzie tam, gdzie występuje szczególne zagrożenie pożarem. Gaśnice mają różne kształty i objętości, a także charakteryzują się różną zwartością środka gaśniczego. Dla lepszej orientacji stosuje się oznaczenia literowe gaśnic, które wskazują jaki typ pożaru można nimi gasić. Są to gaśnice:
A – do gaszenia pożarów ciał stałych, które ulegają również rozżarzeniu np. drewna, papieru, gumy.
B – do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych, które ulegają stopieniu np. polietylenu, smoły.
C – do gaszenia pożarów gazów palnych np. metanu, acetylenu, propanu.
D – do gaszenia pożarów metali palnych np. magnezu, sodu, uranu, litu.
F – do gaszenia pożarów łatwopalnych środków gotujących, olejów roślinne i tłuszczy zwierzęcych.
Gaśnice proszkowe
Do gaszenia kilku rodzajów pożarów stosuje się gaśnice proszkowe oznakowane symbolem GP. Gaśnice proszkowe z czynnikiem gaśniczym w postaci proszków fosforanowych przeznaczone są do gaszenia pożarów typu ABC, natomiast wypełnione czynnikiem gaśniczym na bazie proszków węglanowych do neutralizacji pożarów typu BC. Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej dystrybutora sprzętu przeciwpożarowego Tel-Poż-System Iskra z Poznania, nowoczesne gaśnice proszkowe przystosowane są do gaszenia urządzeń pod napięciem nieprzekraczającym 1000 V, pod warunkiem zachowania dystansu od gaszonego obiektu większego niż 1 m.
Jak działa gaśnica proszkowa?
Gaśnica proszkowa zaopatrzona jest w dźwignię uruchamiającą zawór. Po uruchomieniu gaśnicy środek gaśniczy wyrzucany jest przez dyszę lub wężyk zakończony niewielką prądownicą, za pomocą gazu obojętnego, jakim najczęściej jest azotu lub dwutlenku węgla. Proszek gaśniczy gasi pożar „na sucho”, odcinając dopływ tlenu do palącego się obiektu. Choć gaśnice proszkowe są skuteczne i dobrze penetrują ogień, to jednocześnie zanieczyszczają miejsce użycia i powodują duże straty w mieniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Brinstal
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. lubuskie67-407 Jędrzychowice 14a lok. 1