Jak działają mechanizmy tilt w fotelach obrotowych?
Wybierając fotel obrotowy, nie należy kierować się jedynie wyglądem. O wiele ważniejsze jest bowiem to, czy dany model pozwala na utrzymanie sylwetki w odpowiedniej pozycji – takiej, która nie powoduje bólu pleców czy drętwienia karku. Wielogodzinną pracę w pozycji siedzącej ułatwiają różnego rodzaju mechanizmy ruchowe stosowane w fotelach obrotowych, a jednym z nich jest mechanizm tilt. Na czym polega jego działanie?
Funkcje mechanizmu tilt
Mechanizm tilt jest jednym z najczęściej występujących mechanizmów ruchowych w fotelach obrotowych, zarówno biurowych, jak i dla graczy. Jego głównymi funkcjami są możliwość swobodnego kołysania się oraz zablokowania oparcia w pozycji pionowej – idealnej do pracy. Ponadto umożliwia regulację siły oporu oparcia, pozwalając na dostosowanie jej do wagi i gabarytów użytkownika, a także regulację wysokości fotela. Dzięki tym funkcjom obrotowe krzesła biurowe wyposażone w mechanizm tilt są bardziej komfortowe w użytkowaniu niż fotele wyposażone w mechanizm podstawowy. Użytkownik może w każdym momencie zwolnić blokadę i odchylić się, aby przyjąć wybraną przez siebie pozycję i zrelaksować się przez krótką lub dłuższą chwilę. Fotele obrotowe z mechanizmem tilt polecane są do użytkowania nieprzerwanie przez maksymalnie 4 godziny.
Tilt kontra multiblock i inne mechanizmy stosowane w fotelach biurowych
Tilt nie jest jedynym rodzajem mechanizmu ruchowego stosowanego w fotelach obrotowych. Zbliżonym systemem o nieco większych możliwościach, który również cieszy się dużą popularnością, jest mechanizm multiblock. W przeciwieństwie do mechanizmu tilt mechanizm multiblock pozwala zablokować oparcie fotela w kilku pozycjach, nie tylko pionowej, ale także odchylonej, idealnej do relaksu. Posiada również funkcję Anti-Shock, która zabezpiecza przed uderzeniem w plecy podczas zwolnienia blokady, oraz wszystkie funkcje mechanizmu tilt – tłumaczy przedstawiciel producenta foteli i krzeseł biurowych Sitplus. – Fotele z mechanizmem multiblock polecane są do nieprzerwanej pracy przez maksymalnie 6 godzin.
To jednak nie wszystko – w sprzedaży można znaleźć fotele z jeszcze bardziej zaawansowanymi mechanizmami synchronicznymi, takimi jak Active-1, Epron Syncron czy Epron Syncron Plus. Ich główną zaletą jest synchroniczne odchylanie się oparcia i siedziska w stosunku 2:1, co zapewnia jeszcze większą wygodę użytkowania. Takie modele zazwyczaj zapewniają także możliwość regulacji wysokości oparcia oraz głębokości siedziska. Fotele z mechanizmem synchronicznym są przeznaczone dla użytkowników pracujących w pozycji siedzącej przez więcej niż 8 godzin.
Na koniec mała porada. Kupując fotel obrotowy, warto się dobrze zastanowić, ile czasu zamierzamy w nim na co dzień spędzać i których funkcji będziemy rzeczywiście używać. Modele z bardziej zaawansowanym mechanizmem ruchowym, takim jak Active-1 czy Epron Syncron, są oczywiście droższe niż modele z prostszym systemem, takim jak tilt, więc jeśli nie będziemy w ogóle korzystać z bardziej wyszukanych funkcji, lepszym wyborem będzie tańszy fotel, który zapewni wystarczający komfort użytkowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana