Jak dbać o palety drewniane?

Palety drewniane wykorzystuje się dzisiaj na całym świecie. Znajdziemy je w niemal każdym magazynie, niezależnie od tego, czy przechowywane są tam produkty spożywcze, sprzęt elektroniczny, czy materiały budowlane. Żeby jednak palety prawidłowo spełniały swoją rolę, muszą znajdować się w odpowiednim stanie technicznym. A to wymaga stosownych zabiegów.
– Palety drewniane umożliwiają efektywne przewożenie i składowanie towarów, są bowiem zaprojektowane w taki sposób, aby łatwo było podnosić je wózkiem widłowym, układać na półkach i w kontenerach – mówi przedstawiciel firmy SCANDPOL, producenta palet drewnianych. – Żeby czynności te były jednak bezpieczne, o palety musimy dbać.
Jak zachować palety drewniane w dobrym stanie?
Zacznijmy od właściwego przechowywania. Palety powinny być chronione przed wilgocią i intensywnym słońcem. Należy też składować je na płaskiej powierzchni, aby się nie odkształcały. Jeśli trzymamy je na wolnym powietrzu, powinny znajdować się pod dachem. W przypadku palet magazynowanych w pomieszczeniach, zadbajmy natomiast o przewiewność i suchość.
Przeczytaj również: Paleta sucha a higiena - dlaczego to kluczowy element w logistyce?
Kolejna istotna rzecz to czyszczenie. Trzeba regularnie usuwać zabrudzenia, które osiadają na drewnianych paletach. Do czyszczenia najlepiej użyć wody i łagodnego detergentu, unikając natomiast agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić drewno. Po czyszczeniu palety należy dokładnie osuszyć. Podkreślmy: to wilgoć stanowi największe zagrożenie dla drewna.
Przeczytaj również: Jak często czyścić panele fotowoltaiczne?
Palety drewniane 1200x800 mogą być też impregnowane specjalnymi preparatami, które przynajmniej do pewnego stopnia zabezpieczają drewno zarówno przed wilgocią, jak i przed innymi szkodliwymi czynnikami, takimi jak grzyby i pleśnie. Dzięki impregnacji przedłużyć więc można żywotność palet.
Przeczytaj również: Czy paleta EPAL to odmiana europalety?
Nie zapominajmy o regularnych kontrolach stanu technicznego użytkowanych palet drewnianych. Te poważnie uszkodzone należy utylizować. Jeśli wykryte wady dotyczą pojedynczych elementów, można je wymienić. Naprawy muszą być jednak przeprowadzone zgodnie z określonymi standardami.
Dbanie o stan palet drewnianych to niezwykle istotna kwestia. Transport i magazynowanie ładunków na osłabionych nośnikach są niebezpieczne zarówno dla towaru, jak i dla ludzi obsługujących wózki widłowe. Przykładajmy więc to tego wystarczającą uwagę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana