Jak często oczyszczać osadniki w oczyszczalniach ścieków?

Budowa oczyszczalni ścieków jest dobrym sposobem na rozwiązanie problemu zagospodarowania nieczystości płynnych na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Własna oczyszczalnia sprawdzi się jednak nie tylko przy budynku mieszkalnym, ale także hotelu albo pensjonacie. Jest ona też często potrzebna w zakładach przemysłowych. Właściwe funkcjonowanie oczyszczalni wymaga okresowego czyszczenia osadnika.
Jak działają oczyszczalnie ścieków i dlaczego zbiera się w nich osad?
Oczyszczalnie ścieków w zależności od rodzaju zanieczyszczeń mogą mieć różną zasadę działania i poziom skomplikowania. W bardziej rozbudowanych obiektach filtracja jest prowadzona w wielu etapach od oczyszczania mechanicznego, przez oczyszczanie chemiczne aż po dodatkowe uzdatnianie. Zarówno w przypadku oczyszczalni przemysłowych, jak i niewielkich urządzeń przydomowych powszechnie stosowanym procesem jest sedymentacja ścieków. Polega ona na wytrącaniu się z cieczy znajdujących się w niej cząstek stałych, które pod swym ciężarem opadają grawitacyjnie na dno zbiornika. Etap ten odbywa się zwykle na początku oczyszczania, pozwalając na usunięcie części materiałów, którego pozbycie się w inny sposób byłoby trudne lub wręcz niemożliwe. Osady, które znajdą się na dnie zbiornika, muszą być okresowo usuwane, ponieważ zbyt duża ich ilość może znacznie ograniczyć pojemność zbiornika, a także zablokować przepływ. Warto też pamiętać o tym, że zbyt długie przebywanie osadu w zbiorniku sprzyja jego konsolidacji, co utrudnia późniejsze czyszczenie. Pozbycie się osadu powinno być zlecone wyspecjalizowanej firmie. Czyszczenie osadników w Łodzi można zlecić m.in. Zakładowi Usług Asenizacyjnych.
Jak i kiedy czyścić osadniki w oczyszczalniach ścieków?
Czyszczenie osadników w oczyszczalniach ścieków wiąże się z koniecznością wcześniejszego odpompowania zawartości zbiornika. W tym celu wykorzystuje się specjalne wozy asenizacyjne. Na ogół część osadów może być również łatwo odessana, zdarza się jednak, że uległy one zbryleniu i mocno przylegają do dna. W takich sytuacjach stosuje się zwykle czyszczenie wysokociśnieniowe, które pozwala na rozbicie warstwy osadu i wypłukanie jej w całości. Powstały w ten sposób szlam jest następnie również odsysany i kierowany do utylizacji. Zlecenie czyszczenia osadnika można przekazać wyspecjalizowanej firmie np. Zakładowi Usług Asenizacyjnych. Procedurę należy wykonywać przynajmniej dwa razy do roku, niekiedy będzie jednak konieczna większa częstotliwość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lakus Sp. z o.o.
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 63
-
Professional Wyburzenia i Roboty Ziemne Krzysztof Lesyk
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie
woj. śląskie43-603 Jaworzno, Szymborskiej 8