Artykuł sponsorowany

Elektronarzędzia do przecinania. Przegląd rozwiązań

Elektronarzędzia do przecinania. Przegląd rozwiązań

Elektronarzędzia do przecinania to sprzęt, bez którego trudno obejść się w warsztacie ślusarskim, mechanicznym czy stolarskim, a także w czasie robót budowlanych. Usprawniają wszystkie prace związane z cięciem, dając możliwość nie tylko skrócenia potrzebnego na nie czasu, ale też osiągania dobrej jakości powierzchni. Wśród elektronarzędzi przeznaczonych do cięcia można znaleźć wiele sprzętu dopasowanego do konkretnych rodzajów materiałów.

Rodzaje elektronarzędzi przeznaczonych do cięcia

Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów obróbki jest cięcie i przecinanie różnych materiałów. Pozwala ono na przygotowanie fragmentów przeznaczonych do dalszego przetwarzania lub uzyskiwanie elementów o określonych rozmiarach. Za jego pomocą można stosunkowo łatwo uzyskiwać rozmaite kształty oraz linie cięcia, wycinać potrzebne złącza montażowe lub większe otwory o bardziej złożonej geometrii. Przecinanie pozwala na wygodne wymiarowanie całych pakietów czy pozbywanie się zbędnych pozostałości po innych metodach obróbki. Cięcie jest przydatne przy pracy z metalami wszystkich rodzajów od stali po stopy metali kolorowych, drewnem i wyrobami drewnopochodnymi, a także ceramiką wszelkich typów od płytek po kamionkowe rury. Tnie się materiały budowlane – beton, cegły, pustaki, bloczki, jak również nawierzchnie z mieszanek mineralno-asfaltowych. Przecinanie będzie też potrzebne przy obróbce tworzyw sztucznych oraz kamienia naturalnego – podkreśla przedstawiciel firmy SUMAX, zajmującej się internetową sprzedażą profesjonalnych elektronarzędzi.

Cięcie może być wykonywane na różne sposoby. Do przerywania ciągłości powierzchni stosuje się urządzenia, które w zależności od rodzaju obrabianego materiału wykorzystują jego właściwości i mają odmienny sposób działania. Najwięcej możliwości jest związanych z cięciem metalu. W tym przypadku można korzystać nie tylko z jego plastyczności oraz stosować dużą siłę nacisku – w ten sposób działają np. różnego rodzaju nożyce – ale także podatności na obróbkę ubytkową i stosowania połączenia krawędzi tnącej odspajającej wióry z odpowiednio dużym naciskiem. Usuwanie wiórów jest używane przez większość narzędzi do cięcia wyposażonych we właściwe uzębienie i może być użyte przy wszystkich typach materiałów. Sposobem używanym przy cięciu metalu, a także kamienia naturalnego, tworzyw sztucznych i niektórych materiałów budowlanych jest również obróbka ścierna, wykonywana za pomocą nasypu z właściwie dobranego ścierniwa zatopionego w tarczy tnącej.

Przeczytaj również: Elektronarzędzia niezbędne w pracach warsztatowych

Cięcie za pomocą tradycyjnych narzędzi ręcznych jest dość mozolne i nie zawsze przynosi dobre rezultaty zarówno ze względu na jakość uzyskanych w jego wyniku powierzchni, jak i osiąganą dokładność oraz szybkość całego procesu. O wiele lepsze rezultaty można uzyskać, korzystając z nowoczesnych elektronarzędzi. Dają one możliwość używania odpowiedniego rodzaju osprzętu przeznaczonego do konkretnego zadania, pozwalają na jego błyskawiczną  wymianę, a co najważniejsze gwarantują realizację zadania w krótkim czasie. Wśród dostępnego oprzyrządowania można znaleźć nie tylko właściwe do konkretnych zadań brzeszczoty, taśmy tarcze czy łańcuchy, ale również dużą ilość sprzętu pomocniczego ułatwiającego cały proces i zwiększającego jego dokładność. Do większości elektronarzędzi można zastosować specjalne rękojeści poprawiające uchwyt, ustalające wybraną linię cięcia, czy prawidłowo pozycjonujące krawędź tnącą w stosunku do materiału. Producenci proponują też zwykle podnoszące komfort pracy systemy odpylania czy osłony ograniczające ryzyko kontaktu operatora z ostrzami.

Pilarki tarczowe oraz szlifierki kątowe

Jedną z najrozleglejszych grup urządzeń wykorzystywanych do cięcia są elektronarzędzia, w których montuje się uzębione tarcze tnące. Wprawiane w ruch obrotowy tarcze ze znajdującym się na obwodzie uzębieniem o geometrii wrębu, podziałce oraz właściwie dobranej do ciętego materiału twardości, a także wytrzymałości termicznej mogą być stosowane przy cięciu praktycznie każdego rodzaju materiału, pod warunkiem, że linia cięcia będzie zachowywała prostoliniowość. Najpopularniejszymi elektronarzędziami tego rodzaju są pilarki tarczowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że prowadzi się je nad ciętym materiałem. Sprawdzają się zarówno w cięciach wzdłużnych, jak i poprzecznych, a w przypadku, gdy stopa ma możliwość regulacji kąta pochylenia względem ciętego materiału również przy cięciu pod skosem. W wielu modelach istnieje opcja regulacji stopnia zagłębienia, co pozwala także na wykonywanie nacięć. Pilarki tarczowe można wyposażać w prowadnice pozwalające na zachowanie odpowiedniego przebiegu cięcia. Nadają się do cięcia metalu, drewna, a także materiałów budowlanych, choć każde z zastosowań wymaga użycia odpowiedniej tarczy, a ze względu na różną moc silnika nie wszystkie modele będą miały równie szerokie możliwości.

Podobnymi konstrukcjami są zagłębiarki, które są używane do wykonywania nacięć o określonej głębokości. Bardzo podobnie do nich działają bruzdownice, które są przeznaczone do pracy z materiałami budowlanymi i przygotowania odpowiednich zagłębień do układania instalacji elektrycznej. W ich przypadku używane są jednak tarcze z nasypem.

Podobny obszar zastosowań oferują pilarki ukosowe, zwane też ukośnicami lub tarczowymi piłami kątowymi. Różnią się one tym, że są urządzeniami stacjonarnymi – przy cięciu przemieszcza się materiał, podczas gdy pilarka nie zmienia swego położenia. W tym przypadku najważniejszą możliwością jest ustawianie linii cięcia pod kątem w stosunku do ciętej powierzchni. Istnieją dwa podstawowe rozwiązania, jeśli chodzi o konstrukcję ukośnic. Materiał może być w nich przesuwany nad tarczą, przy wykorzystaniu odpowiednich prowadnic – takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze w przypadku cięć wzdłużnych. Inną opcją jest pilarka, która jest umieszczona na statywie i wykonuje ruch wahadłowy, będąc opuszczana w dół pod wybranym kątem. Taka budowa jest najkorzystniejsza przy cięciach poprzecznych np. przecinaniu listew. Pilarki ukosowe podobnie jak tarczowe mogą nadawać się do różnych materiałów w zależności od wybranego modelu i założonej tarczy. W przypadku urządzeń do cięcia metalu spotyka się jednak głównie konstrukcje wahadłowe.

Podobnym ze względu na użycie tarczy rozwiązaniem są szlifierki kątowe służące do przecinania metalu, cięcia materiałów budowlanych, ceramiki lub kamienia naturalnego. W tym przypadku za nacinanie lub przecinanie odpowiedzialna jest tarcza ścierna, która jest wykonana z metalu pokrytym nasypem z odpowiedniego ścierniwa. W zależności od rodzaju materiału dobierane są różne tarcze, także z nacięciami przypominającymi nieco uzębienie, jednak służącymi wyłącznie lepszemu odprowadzaniu ciepła oraz powstającego przy cięciu pyłu. Szlifierki kątowe są używane nie tylko do cięcia, ale także wygładzania powierzchni. Można nimi polerować po zamontowaniu odpowiednich tarcz z filcu lub podobnego materiału.

Pilarki brzeszczotowe oraz piły szablaste

Osobną grupą elektronarzędzi przeznaczonych do cięcia są urządzenia wykorzystujące brzeszczoty podobne do tych, które są używane w tradycyjnych narzędziach ręcznych. Ich działanie polega na posuwisto-zwrotnym ruchu brzeszczotu, nierzadko wspomaganym także ruchem wahadłowym, który poprawia precyzję cięcia i ułatwia utrzymanie właściwego kąta, pod jakim brzeszczot wchodzi  w cięty materiał. Najpopularniejszym rodzajem sprzętu z tej kategorii są wyrzynarki, zwane także pilarkami brzeszczotowymi. Urządzenia tego rodzaju charakteryzują się niezbyt dużą grubością cięcia, ich brzeszczoty są także stosunkowo wąskie, co umożliwia prowadzenie cięć po liniach łamanych i krzywych, w tym także po okręgu. Ze względu na niewielkie rozmiary brzeszczotów pilarki o takiej budowie dobrze nadają się do cięć materiałów cienkich, przy grubszych rośnie ryzyko niezachowania odpowiedniego kąta w stosunku do ciętej powierzchni oraz powstawania zwichrowań. Wyrzynarkami można łatwo operować na ograniczonej powierzchni. W urządzeniach o regulowanej stopie możliwe jest cięcie pod kątem. Za pomocą pilarek tego typu można wykonywać zarówno cięcia wzdłużne, jak i poprzeczne. Są one używane głównie do przecinania drewna i produktów drewnopochodnych, przy zastosowaniu specjalnych brzeszczotów można jednak z ich pomocą ciąć również niezbyt gruby metal np. blachy czy profile cienkościenne. Nadają się także do cięcia kartongipsu oraz tworzyw sztucznych.

Innym rodzajem pilarek brzeszczotowych są piły szablaste. Brzeszczot wykonuje tu ruchy podobne jak w wyrzynarkach, jest jednak znacznie dłuższy. Urządzenia tego rodzaju niezbyt dobrze nadają się do cięć wzdłużnych, jednak świetnie radzą sobie z cięciami poprzecznymi. Z racji dość długich brzeszczotów pozwalają na cięcie stosunkowo grubych belek. Sprzęt o takiej konstrukcji sprawdzi się również przy cięciu materiałów budowlanych – zwłaszcza bloczków i pustaków. Z odpowiednimi brzeszczotami sprawdza się podczas cięcia materiałów termoizolacyjnych. Można nimi z powodzeniem przecinać także blachę i profile cienkościenne.

Nożyce i przecinarki do cięcia plastycznego oraz pilarki taśmowe

Wśród urządzeń służących do cięcia znajdują się elektronarzędzia pozwalające na cięcie plastyczne metali. Do sprzętu tego rodzaju należą nożyce do cięcia blachy. Umożliwiają one cięcie za sprawą ruchomych szczęk, które zbliżają się do siebie i oddalają, podobnie jak w klasycznych nożyczkach albo częściej dzięki połączeniu nieruchomej szczęki dolnej i ruchomej górnej. Za pomocą nożyc do blachy można ciąć zarówno typową blachę płaską, jak i falistą lub trapezową. Możliwe jest również cięcie profili otwartych o mniejszej grubości. Nożycami można wykonywać nie tylko cięcia prostoliniowe, ale także ciąć po krzywych i po łukach. W podobny sposób działają przecinarki do prętów zbrojeniowych, jednak w tym przypadku górne ostrze nie wykonuje ruchu wahadłowego, a porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym. Zbliżone jest także działanie obcinarek do prętów gwintowanych, w których nie ma jednak potrzeby wykorzystywania tak dużych sił.

Praktycznym elektronarzędziem pozwalającym na cięcie różnych materiałów, także o większej grubości są pilarki taśmowe. Korzystają one z brzeszczotu w postaci bezkońcowej taśmy, która jest napinana na kołach urządzenia i porusza się za sprawą sprzężenia ciernego między powierzchnią koła a materiałem, z którego wykonana jest taśma. Pilarkami taśmowymi można wykonywać cięcia prostoliniowe i ciąć po łukach. Nadają się do cięcia wzdłużnego i poprzecznego. Można przy ich pomocy ciąć zarówno drewno, jak i metal – naturalnie po założeniu odpowiedniej taśmy. Przydadzą się także do przecinania profili i blach.

Warto pamiętać, że wiele elektronarzędzi jest dostępnych nie tylko w wersjach korzystających z zasilania sieciowego, ale także akumulatorowych. Dzięki wykorzystaniu technologii litowo-jonowej wiele z nich ma bardzo długi czas działania, a stosowanie wyższych napięć np. 36 czy 48 volt ułatwia uzyskiwanie wysokich momentów obrotowych i działanie przy dość wymagających zadaniach związanych z cięciem wyjątkowo grubych i twardych materiałów. Część sprzętu jest dostępna w wersjach stacjonarnych, w takiej postaci dostępne są choćby pilarki stołowe czy taśmowe.

Dziękujemy za ocenę artykułu

Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.